Bedelli Askerlik Çıkacak Mı 2014 Yaş Sınırı Kaç Olacak ve Ücreti Nedir?

Herkesin merak ettiği konulardan birisi olan bedelli askerlik, yeniden gündemimize girmiş durumda. 2014 yılında bedelli askerlik çıkacak mı, çıkarsa yaş sınırı ne olacak, bedelli askerlik ücreti ne olacak? Bunlar cevabı beklenen sorular.

Başbakan bir canlı yayında, son çıkan bedellinin gerekli talebi görmediğini bildirdi. Yeni bir bedelli askerlik yasa tasarısı olabileceğini ifade etti. Yine bir AK Parti milletvekili heyecanına yenik düşüp, Twitter’dan bedelli çıkacağını bildirmişt. Gerçi sonra AK Parti hükümet sözcüsü o vekili yalanladı ama, AK Parti’de işler böyle yürür. Bu tür önemli şeyleri mutlaka başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklar.

Daha sonra ise AKP başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş, bedellinin çıkabileceğini belirtti. Ama asıl olan, askerlik süresinin düşmesi olmalı dedi. Yani Türkiye artık profesyonel askerliğe geçmeli görüşünde.

Genel görüş yavaş yavaş askerlik sürelerinin kısalacağı yönünde.

Önümüzdeki yerel seçim öncesi ya da genel seçim öncesinde, 2014 başı ya da 2015 başında bir bedelli askerlik yasa tasarısı bekleniyor genel olarak. Bu sefer çıkacak bedelli askerliğin de büyük oranda yaş sınırı 30 olmayacak, 28, 27 ya da 25 olacak.

Bedelli askerlik ücretinin düşmesi isteniyor. 30 bin TL çok, ama bu rakam düşmeyebilir de. Yaş büyük oranda düşecek ama fiyat düşmeyebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*