Sigaraya Zam Var mı, Sigara Zammı 2014

Herkesin merak ettiği konu, 2014 yılı başında sigaraya zam gelecek mi, sigara zammı olacaksa ne kadar olacak, yeni sigara fiyatları hangi aralıklarda olacak? Malumunuz, her yıl başında sigaraya zam gelmesi bir adet haline gelmiş durumda. Bunu 2013’de yaşadık, 2012’de yaşadık. Ve hatta sigara fiyat belirsizliğinden dolayı tekel bayileri ciddi sorunlar yaşadılar. Müşterileriyle karşı karşıya geldiler. Sigara satsalar bir türlü, satmasalar bir türlü, aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık durumu yani. Sigara zamları konusunda yapılması en doğru hareket, zam açıklanır açıklanmaz yeni sigara fiyatlarının BAT, Philip Morris, JTI gibi büyük üreticilerin açıklaması. Şimdi gelelim herkesin merakla beklediği kısma, 2014 ocak ayında sigaraya yapılacak son dakika zammına. 

Sigaraya 2014 Yılında Zam Var Mı

Aslında bu sorunun cevabını biliyoruz. Evet var. Neden var? Çünkü zam yapılması için birçok neden var:

  1. Sigara üretici ve dağıtıcı firmaları zam yapmak istiyor, kar oranlarını artırmak ve yükselen maliyetlerini karşılamak için.
  2. Sigara satıcıları daha yüksek komisyon istiyor. Tabi bunu zam olarak değil de, üretici karından feragat şeklinde.
  3. Devlet ÖTV güncellemesi yapmak istiyor, sigara ve alkolün hem tüketimini azaltmak, hem de daha fazla vergi almak için.
  4. SGK zam istiyor. Çünkü sigara içenler daha çok hastalanıyor ve bu SGK’ya ekstra yük getiriyor.

Ümit edelim ki yukardaki 4 sebebin her biri nedeniyle ayrı ayrı zam yapılmasın 🙂

En kuvvetli ihtimal, paket başına SGK payı alınması sigaralardan. Bunun da 0,5 TL olması öngörülüyor.

sigara zammı sigara fiyatları 2014

Sigaraya Uygulanan ÖTV ve KDV Oranları

Mevcut durumda, sigara paketine uygulanan ÖTV oranı %65,25’tir. Ayrıca paket başına 0,16 TL tutarında maktu vergi alınır. Tabi bunlara %18 KDV’yi de eklemeyi unutmamak lazım 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*