Katma Değer Nedir, Yüksek Katma Değerli Ürün Ne Demektir?

Gazete köşe yazılarında, televizyon programlarında, siyasetçilerin nutuklarında en sık duyduğumuz kavramlardan biridir katma değer. Pek çok kişi bu kavramı olur olmadık yerde kullanır, kalkınmamız için katma değerli ürün üretmemiz gerektiğinden dem vurur ama bu kavramın net tanımını pek az kişi bilir. Bu yazımızda katma değer nedir, katma değerli ürün ne demektir sorularına cevap vereceğiz.

Katma değer, bir ürünün satış fiyatından üretim girdileri çıkarıldığında elde edilen farktır. Diğer bir ifadeyle çıktı ile girdi arasındaki farka işaret eder. İş gücü maliyetleri katma değerin içinde değerlendirilir. Diğer bir ifadeyle bir üründen elde edilen kar o ürünün katma değerinden iş gücü maliyetlerinin çıkarılmasıyla bulunur. Örneğin satış fiyatı 100 TL olan bir ürünün girdi maliyetleri 50 TL, iş gücü maliyetleri 20 TL ise bu üründen elde edilen katma değer 50 TL, elde edilen kar ise 30 TL’dir.

Dolayısıyla katma değeri yüksek ürünler, girdi maliyetleri düşük ancak nitelikli iş gücüne gereksinim duyan ürünlerdir. Örneğin, buğday düşük nitelikli iş gücü gerektirdiği için katma değeri düşük, akıllı telefon ise düşük girdi maliyetlerine karşın yüksek teknoloji, nitelikli iş gücü gerektirdiği için yüksek katma değerli ürün sınıfına girmektedir. Buradan aslında katma değerli ürün kavramının her ne kadar Türkçe açısından yanlış olsa da yüksek katma değerli ürünlere karşılık geldiğini söyleyebiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*