Partilerin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayları

2014 yılında yapılacak olan yerel seçimler yaklaştıkça partilerin belediye başkanı adayları da yavaş yavaş belli oluyor. Yerel seçimlerde adayların en çok merak edildiği yerle de hiç şüphesiz büyükşehir statüsünde olan iller. Ankara hem başkent olması hem de 5 milyona varan nüfusu ile sonucu en çok merak edilen illerin başında geliyor. Biz de bu yazıda AK Parti, CHP ve MHP’nin muhtemel belediye başkanı adaylarını değerlendirmeye çalışacağız.

Adaylığı en çok  merak edilen siyasetçi hiç şüphesiz mevcut belediye başkanı Melih Gökçek. 19 yıldır başkentin belediye başkanlığını yapan Gökçek her ne kadar geçen seçim son defa aday olduğunu deklare etmiş olsa da belli ki kararından vazgeçerek tekrar aday aday olduğunu açıklamış durumda. Geçen seçimde AK Parti kendisini isteksiz biçimde aday göstermiş, adaylığı son anda açıklanmıştı. Bu gecikme Gökçek’e biraz pahalıya patlamış bir önceki seçimlere göre yüzde 30’a varan oy kaybı yaşamıştı. Bu gecikmenin ardında Gökçek’in tekrara aday olmasını istemeyen bakan ve milletvekilleri gösterilmişti. O süreçten ders çıkaran Gökçek, bu seçim aynı hataya düşmedi ve AK Parti’de adayların tek belirleyicisi konumundaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı etkilemeye oldukça erkenden başladı. Gezi olayları başta olmak üzere Twitter’da gösterdiği performans, yurtdışı dönüşünde Başbakan için organize ettiği mitingler ve hazırlatmış olduğu Usta’nın Hikayesi belgeseli hanesine artı puan olarak yazılsa da bu seçimde de bir sürprizle karşılaşabileceği kulislerde konuşuluyor. Sayıları hızla artan düşmanları ve 3 dönem kuralına rağmen aynı yerden 5. defa aday olması önündeki en büyük handikaplar. En güçlü aday kendisi olsa da Altındağ’da yaptığı olumlu çalışmalar ile adından sıkça söz ettiren Veysel Tiryaki’nin Gökçek’in yerine aday gösterilmesi, Gökçek’in ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarzı bir makamla onore edilmesi hiç de yabana atılmayacak bir ihtimal gibi duruyor. Tabi bu ihtimali kuvvetlendiren bir başka etken şehirde pek çokları tarafından dile getirilen belediyenin düşen performansı. Fakat her durumda AK Parti’nin adayı kim olursa olsun ipi göğüsleyebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bakalım Melih Gökçek'in bu düşünceli hali daha ne kadar devam edecek?

Bakalım Melih Gökçek’in bu düşünceli hali daha ne kadar devam edecek?

CHP’de ise henüz diğerlerinden sıyrılmış bir aday göze çarpmıyor. Kulislerde ismi sıklıkla konuşulan Muharrem İnce her ne kadar ağzı iyi laf yapsa da Ankara’lı olmaması sebebiyle fazla şans tanınan bir isim değil. Özellikle Gezi ve ODTÜ olaylarında ön saflarda yer alan kadın milletvekilleri Emine Ülker Tarhan ve Aylin Nazlı Aka’nın ise fazlaca sol eğilimli olması adaylık şanslarını azaltıyor. CHP için konuşulan sağ eğilimli bir adayla yola çıkarak AK Parti’yi zorlamaya çalışacağı yönünde. Bir ara Mansur Yavaş’ın aday gösterileceği konuşulsa da Yavaş’ın be teklifi reddettiği konuşuluyor. Bizce de CHP’nin adayı sağ eğilimli, en azından sağcı görünümlü bir aday olacak.

MHP ise bu seçimlerde her yerde sergilediği düşük profildeki tavrını Ankara’da da sürdürüyor. Partinin adayı henüz belli değil. Geçen seçimde büyükşehirde bir hayli oy alan Beypazarı’nın eski başarılı belediye başkanı Mansur Yavaş bu seçimde anlaşılamayan bir nedenle Devlet Bahçeli’den çizik yemiş görünüyor. Bu seçimde kimi aday gösterirse göstersin büyükşehirde seçimi kazanma ihtimali bulunmayan MHP, Yavaş’ın çizik yemesiyle oldukça düşük oy oranlarına demir atacağa benziyor.

Özetle, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde kimin kazanacağından çok AK Parti’nin adayının kim olacağı merak konusu haline gelmiş bulunuyor. Sonucu ise hep beraber birkaç ay sonra göreceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*