Göz Çapakları Niçin Olur? Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemi Var Mıdır?

goz-capagi-nedir-nasil-olusur-nasil-tedavi-edilirÖncelikle çapak nedir? Sorusunu cevaplayarak balşayalım: Çapak, gözün içinde oluşan mukuslu yapıda yani sümüksü yapışkan bir göz salgısıdır. Eğer bu salgı, gözde biraz fazla kalırsa daha da koyulaşıp, biraz daha yapışkan hale gelebilir, kirpiklerde birikip fiziki görüntüyü bozabildiği gibi, göz kapaklarının açılmasını engelleyecek şekilde yapışkanlaşabilir.

Çapaklanma, gözlerde bir enfeksiyon nedeniyle oluşan koyu sarı renkte bir akıntı ve bu akıntının kabuk bağlama şeklidir. Çocuklarda görülen çapaklanma genelde konjunktivit (alerjiye bağlı) belirti­sidir. Konjunktivit ise bir çeşit göz iltihaplanmasıdır. Bebeklerde olduğu gibi, çocuklar­da da görülen çapaklanmanın sebebi genelde gözyaşı kanalının tıkanmasıdır.

Do­ğum yapan bayanlarda ise genellikle doğumdan sonraki 7 günde görülür, gözyaşı kanalının tıkanması sonu­cunda ortaya çıkar. Çapaklanma çok ciddi bir olay değildir, genelde kendiliğin­den geçer.

Peki ya geçmezse? Göz çapaklarını nasıl temizlemeliyiz, göz çapakları nasıl tedavi edilir?
Gözyaşı akmadan önce, gözün ön yüzeyine yayılır, burayı nemlendirip ıslatır, sonra gözyaşı kanalından geçerek burnumuzun içine akar. Fakat bu kanal tıkalı olursa, gözde çapaklanma, sulanma, kızarıklık ve iç kısmında şişkinlik oluşuyor. Bebeklerde ve yetişkinlerde de bu tip tıkanma olabilir. Bebeklerde gözyaşı kesesine masaj yapılarak ya da gözyaşı kanalından çelik sonda geçirilerek sorun çözümleniyor.

Bebeklerde çapaklanmayla beraber kızarıklık, şişlik oluşuyor. Bebeğin gözlerinde çapak birikince de kirpikler birbirine yapışıyor, bebek gözlerini rahat açamıyor. Bebeklerde doğumdan sonra gözde sulanma olduğunda, çapaklanma olmaması için ne yapabiliriz?

Gözyaşı kanalının buruna açılan kısmında bir zar vardır. Bu zar, normal şartlarda doğumdan sonra kendiliğinden yırtılıp açılır. Böylece gözde oluşan yaş, sürekli burun içinden akıp gidiyor. Ancak bebeklerde bu zar açılmazsa kanal tıkalı olacağı için gözyaşı buruna akamıyor ve göz yaşı kesesinde birikim yapıyor, gözler sulanıyor. Bu tıkanıklık genellikle ilk 6-9 ayda kendiliğinden iyileşiyor. Göz altına masaj yapılması kanalın açılmasını kolaylaştırıyor. Bu süreçte açılmayan kanal, hekim tarafından çelik sonda kullanılarak açılıyor.

Bebeklere göz masajı nasıl yapılır? Bebeklerin gözleri sulanıyor ve çapaklanma yaşanıyorsa nasıl masaj yapılmalı?

Bebeklerin gözyaşı kanalı tıkanınca, önce gözyaşı kesesi üzerine yukardan aşağı baş veya işaret parmağıyla masaj yapılması gerekiyor. Bu sayede göz kesensinin içinde birikmiş olan sıvı aşağıdaki zara doğru basınç yaparak, zarın açılmasına yardımcı oluyor. Buna rağmen açılmayan hastalarda (yüzde 5 – yüzde 10 oranında) cerrahi müdahale gerekiyor. Hastalara, genel anestezi altında müdahale ediliyor. Kanalı açmak için de çelik sondalar kullanılıyor. Sonda ile göz pınarından girilip zar yırtılıyor, sulanma ve çapaklanma geçiyor.

Göz çapaklarını önlemek için hangi ilaçları kullanabiliriz? Antibiyotik içeren damlalar göz çapaklanmasına iyi geliyor mu?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı sebebiyle verilen antibiyotik içeren göz damlaları, kanalı açmıyor fakat çapaklanmayı durduruyor. Bebek büyüdükçe kendiliğinden açılamayan kanala masajın yapılması açılmayı kolaylaştırıp çabuklaştırıyor. Masajla da açılmayınca sonda kullanılıyor. Sondalamanın başarılı olmadığı durumlarda ise kanal içine silikon tüp yerleştiriliyor. Bu tüp 2-6 ay süreyle arasında bıraktıktan sonra tüp çıkarılıyor. Çıkarılması tekrar bir ameliyat gerektirmiyor. Bazen de burun içindeki kemik yapı nedeniyle gözyaşı kanalı tıkanabiliyor. Bu durumda yetişkinlerde uygulanan ameliyatları yapmak gerekiyor.

Göz altındaki kanal ne işe yarıyor? Gözden buruna niçin akıntı oluyor?

Gün içinde sürekli gözyaşı üretilir, kanaldan burnun içine doğru akar. Gözyaşı gözün ön kısmını ve içerdeki dokuların beslenmesini sağlıyor. Gözün beslenmesi için de sürekli ıslak kalması gerekiyor. Yani göz kırpılması da beslenmeyi kolaylaştıran faktörler arasında. Zaten göz kırpmayı ihmal ettiğimiz durumlarda gözde batma hissi başlayıp bizi uyarıyor. Kanal tıkalı olduğunda oluşan sulanma ve çapaklanmanın mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Göz çapağı tedavisi, Göz çapağı nasıl tedavi edilir? Göz çapaklarını temizleme, göz çapaklarına ne iyi gelir? Göz çapaklanması bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Çapaklanma durumunda birçok doktor akıntının giderilmesi için göz banyosunu tavsiye eder. Göz banyosu, gözü yakmayan şampuan ile ılık su eşliğinde gözleri yıkamaktır.

Rüzgârgülü bitkisi gözde biriken çapakların tedavisinde kullanılabilir. Fakat, bu bitkinin bilinçsiz kullanımını kesinlikle önermiyoruz. Rüzgargülü bitkisi, homeopatik müstahzarlarda, göz, cinsel organ, mide bağırsak ve idrar yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Gözbebeklerini büyütür ve solunumu azaltır. Çok minik dozlarda, doğru uygulandığında, bilinen hiçbir tehlikesi ya da yan etkisi olmamasına rağmen, rüzgârgülü bitkisi zehirlidir. Hatalı kullanımı, komayla, kasılmalarla ve oksijen yetmezliğine sebebiyet verebilir. Ayrıca çıplak elle dokunulduğunda aşırı reaksiyon gösterebileceğinden, bitkiye tazeyken temas etmekten kaçınılmalıdır. Hamile kadınların dahili olarak kullanmaları önerilmez. Bu bitkiye dair araştırmaları gözden geçiren Alman uzmanlar, homeopatik müstahzarlar dışında bitkiden uzak durulmasını öneriyor.

Peki rüzgargülü bitkisini naısl kullanacağız? Rüzgârgülü bitkisi taze iken zehirlidir, kurutulunca zehirliliği kayıp eder. Bu yüzden kullanılacak bitkinin kurutulmuş olması gerekiyor. Kuru rüzgargülü bitkisini rahatlıkla çay gibi demleyip göz masajlarınızda, göz banyosunda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda içebilirsiniz.

Kırlangıç Otu (Göz Otu) (Euphrasia officinalis) kullanılabilir. Göz otu, çayı yapılarak içilebildiği gibi tentürü yapılarak da kullanılabilmektedir. Göz otu çayı, şu şekilde yapılır:
Göz otundan 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika süreyle demlenir. Demlendikten sonra çay hazırdır. Eğer göz için gerekli ise göz banyosu yapılır ve temiz bir pamukla göz üzerine kompresi yapılır.

Papatya göz temizliği için kullanılabilir (Gözün kenarları ve gözün dış kı­sımları papatya suyu damlatılmış bir süngerle silinebilir) ve bu sayede en­feksiyon riski azaltılabilir. Kaynama suyuna papatya ekleyin. Bir bez yardımı ile enfeksiyonlu alana pansuman yapınız. Bu metod kesinlikle enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olacaktır.
Papatya çayı nasıl hazırlanır?: Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu çiçek, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (Kaynatılmaz), 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür.

Papatya ile göz banyosu nasıl yapılır?: Tam banyo için dört avuç dolusu, yüz veya saç yıkamak için bir avuç dolusu papatya çayı haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra banyo suyuna eklenir.

Papatya ile nasıl kompresler hazırlanır?: Bir bardak kaynar süt, bir yemek kaşığı dolusu çiçeğin üstüne dökülür, demlenmesi için 8-10 dakika beklenir ve posası süzüldükten sonra sıcak sütle kompresler yapılır.

Geçmiş olsun…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*