Göz Neden Kaşınır, Göz Kaşıntısına Bitkisel Çözüm, Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer?

goz-kasintisi-neden-olur-ne-iyi-gelir-goz-kasintisina-bitkisel-cozumGöz kaşıntıları, insanın bünyesel (alerjik) nedenlerden kaynaklanabildiği gibi çevresel nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Gözün alerjik hastalıklarına sıkça rastlanmaktadır. “Alerjik konjunktivit“, grup hastalıklarını tanımlayan genel bir terimdir. Bu alerjik konjunktivitin 5 farklı tipi vardır.

Alerjik  konjunktivit, genellikle her iki gözde birden görülür. Belirtileri; gözlerde kaşıntıyla beraber kızarıklık, gözlerde yanma hissi, göz kapaklarında şişme ve gözlerde sulanma olması olarak söylenebilir.

Mevsimsel alerjik kojunktivit en çok görülen alerjik göz rahatsızlığıdır. Bahar aylarında, yaza doğru ağaçların, çiçeklerin polenleri bu rahatsızlığı tetiklemektedir. Bütün alerjik konjunktivit rahatsızlıklarının hemen hemen yarısı bu guruba girer. Gözlerde yaşarma, kaşıntı, yanma hissi ve kızarıklık görülür. Göz kapakları biraz şişmiş olabilir, görmeyi engellemez ve bozmaz. Sıklıkla burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntıya benzer alerjik rinit bulguları da baş gösterir.

Bunları pereniyal (uzun süreli) kojunktivit, vernal (bahar alerjisi) kojunktivit, atopik (kalıtsal) kojunktivit, dev papiller kojunktivit (göz protezi/lens alerjisi) gibi alerji çeşitleri takip eder.

Göz kaşıntısına neden olan diğer sebepler ise,

Bakteriyal Konjonktivit: Gözlerle ilgili eşyaların ortak paylaşılması sonucu görülür. Antibiyotiklerle tedavisi mümkündür.

Soğuk algınlığı (grip, nezle): Göz kaşıntıları, mevsimsel değişikliklerden ötürü, gribal enfeksiyonların habercisi olabilir. Erken farkedip bol C vitamini tüketebilirsiniz.

Arpacık (it dirseği): Gözlerdeki gözyaşlarını taşıyan kanalların tıkanmasıyla oluşurlar. İltihaplı ve yağ bezesi şeklinde göz kapaklarında, kirpik diplerinde görülür. Dışarıdan bakıldığında kolayca görülebilirler. Arpacık, it dirseği; göz kaşınmasına neden olan rahatsızlıklardan biridir.

Kornea Zedelenmesi/Cisim Batması: Genelde rüzgarlı havalarda gözlere cisim kaçması, yanlış lens kullanımı, göz korneasını zedeleyebilir ve kaşıntıya hatta batmaya yol açabilir.

Aşırı Odaklanma: Bilgisayar ekrarnına dikkatlice ve uzun süreler boyunca bakarak göz kırpmayı unutabiliriz, çok dikkat istediği için trafikte yapılan uzun seyahatler ve gözlerimize çok yüklendiğimiz zamanlar gözlerimizde kaşıntı meydana gelebilmektedir.

Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer, Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Öncelikle çoğu kişinin, çoğunlukla çocukların yaptığı gibi gözlerinizi asla karıştırmayın ve ovalamayın. Ovalamayla göz içerisindeki korneya zarar verebilir ve göz korneası kaybedilebilir ve hatta körlük riski ile kaşı karşıya kalınabilir.

Gözlerimiz kaşınıyorsa ellerimizi bol sabunlu suyla yıkadıktan sonra gözlerimizi göz yakmayan şampuan ve ılık suyla yıkamalıyız. Gribal enfeksiyon problemlerinde yine aynı uygulamayı yapabiliriz. Eş, dost tavsiyesiyle veya kendi kişisel kararlarınızla antibiyotik, göz damlası kullanmayın. Kişisel eşyalarınızı kimseyle paylaşmayın.

Elinizi burnunuza götürdüğünüzde muhakkak yıkayınız. Bilhassa kadınların dikkat etmesi gereken önemli husus; makyajlı bir gözle uyumanın göz hastalıklarına davetiye çıkarmasıdır. Gözleri rahatlatmak için sıcak suya batırılmış ve suyu alınmış, çok sıcak olmayan bir havluyu gözlerin üzerine koyabiliriz.

Göz Kaşıntısına İyi Gelen Bitkisel Çözüm ve Tavsiyeler Nelerdir?

Çoğu kişi tarafından bilinen, göz kaşıntısı türlerinin çoğunda etkili olan bitki papatyadır. Papatyayı kaynattıktan sonra biraz bekletip, sıcaklığının ılımasından sonra pamukla gözlere pansuman yapılır. 5’er dakika aralıklarla papatya suyuna batırılmış pamukları göz üzerleri ve etraflarına pansuman yapar gibi sürülür. Göz kaşınması ve gıdıklanmasını en aza indirecektir.

Bir diğer bir bitkisel yöntemse, aktarlarda bulabileceğiniz özerlik otudur. Bu otu cam tabak içinde yaktıktan sonra küllerini gül suyu ile karıştırılıp bol suyla gözlere pansuman yapabilirsiniz. Bu da göz kaşıntısını dindirmek için etkili bir yöntemdir.

Üçüncü bitkisel tavsiyemiz ise kaynamış suda eritilmiş sarısabır (aloe vera jeli) suyuyla da gözlerinize pansuman yapabilirsiniz.

Göz kaşıntılarına sebep olan etkenleri yukarıdaki kısımlarda yazdık. Eğer bunların dışında bir rahatsızlığınız olmadığı halde yinede gözlerinizde kaşınma oluyorsa gözleriniz kuruyordur. Gözler uzun süre bir şeyle ilgilenirken yani araç kullanırken bir hedefe odaklanmak gerekir, göz kırpma sayısı azalır ve gözler kırpılmadığı için göz suyu azalarak kaşınma ve batma yapar. Bu aynı şekilde ve daha fazla bilgisayar karşısında uzun süre duranlar için de geçerlidir. Eğer bilgisayarda sürekli çalışıyorsanız, göz kaşıntısının ve göz yorgunluğunun önüne geçebilmek için eczanelerde satılan suni göz yaşları kullanabilirsiniz ve her 1 saate bir gözlerinizi uzak noktalara (en az 30 m.) ve yakın noktalara bakarak, odaklanarak dinlendirebilirsiniz. Hekiminizin muayenesinden geçmeden kesinlikle kendi başınıza göz damlaları merhemleri satın alıp kullanmayınız. Aksi taktirde sorunu büyütüp korneaya zarar dahi verebilirsiniz.

goz-alerjisi-goz-kasintisi-goz-sisikleri-sismesi-nasil-tedavi-edilir-goz-neden-siserEğer gözlerinizde kaşıntı şiddetliyse ve bunun yanı sıra şişlikler de oluşuyorsa göz çevresinde derhal bir hekimden destek almalısınız. Göz hastalıkları ve kaşıntı hafife alınmaması gereken bir göz problemidir.

Bayanlarda makyaj yapılmışsa eğer yatmadan önce muhakkak bu makyajı temizlemelidirler. Temizleme işleminden sonra temiz ve ılık suyla yıkanmış bir havlunun suyunu sıkarak gözlerin üzerine konulup gözler nemlendirilerek dinlendirilmelidir.

Göz Kaşıntısı İçin Hastaneden Hangi Bölüme Randevu Alınır?

Göz kaşıntıları şikayeti ile hastaneye gidildiğinde Göz Hastalıkları bölümündeki doktorlara muayene olmalısınız.

Bir yorum

  1. Allah razi olsun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*