HTTP Redirect 301 vs. 302

HTTP redirect iki türlüdür. Birisi redirect 301, diğeri http redirect 302. Peki http redirect 301 ve 302 arasında bir fark var mıdır, fark varsa ne gibi farklar vardır?

http redirect 301 nedir

Redirect 301, bir internet sitesi ya da web sayfasının, kalıcı olarak başka bir sayfa ya da siteye taşındığı anlamına gelir. 301 yönlendirme işlemi, arama motorlarına şu mesajı verir. Artık bu sayfa ya da internet sitesi yok, bu siteyi indexlemeye çalışma, bu site, başka bir site ya da sayfa olarak faaliyetlerine devam ettiriyor.

Diyelim bir internet siteniz var. Başka bir internet siteniz de var. İkisini de idare etmek istemiyorsunuz, birisini kapatıp, içeriğiyle birlikte diğerine taşımak istiyorsunuz. Bu durumda, kapattığınız siteyi http 301 redirect ile diğerine yönlendirmek en mantıklı hareket olur.

Redirect 301’in bir diğer kullanımı da, siteniz hem www başında olarak, hem de www olmadan çalışıyorsa, google her ikisini de indexlesin diye, birini diğerine 301 ile yönlendirmek.

http redirect 302 nedir

http redirect 302, bir internet sitesi ya da sayfasının, geçici olarak başka bir siteye yönlendirildiği anlamına gelir. Diyelim ki sitenizi bakıma aldınız, ya da geçici olarak kapattınız. http 302 yönlendirme, arama motorlarına şu mesajı verir. Eski site hala faaliyette. O tekrar aktif olacak. Geçici olarak bu siteyi başka siteye yönlendirdim ama, sen bu siteyi indexten çıkarma, tekrar geri gelecek.

Özetle, 301 redirect, kalıcı olarak yönlendirme, 302 yönlendirme geçici olarak yönlendirme anlamına gelir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*