Aft Nedir, Ağız Yaraları Niçin Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?

Agiz-yarasina-aft-ya-da-agiz-ulserine-ne-iyi-gelir     Bu yazımızda ağız yarasına ne iyi gelir, ağız yarası neden olur, ağız yarası nasıl geçer, ağız yaraları nasıl geçer, aft yarası neden olur, ağız yarasına çözüm, aft yarası için ilaçlar, aft yarası için ilaç, ağız yarasına bitkisel çözüm, ağız yarasına ilaç, ağız yarası nasıl geçer bitkisel, ağız yarası için ilaç gibi soru ve konulara cevap vermeye çalışacağız.

     Ağız Yarası, Aft, Ağız Ülseri Nedir?

Ağız yaraları, aft ve ülserler, ağızda dil, diş eti, yanak, damak gibi hassas bölgelerde meydana gelirler ve hastanın yemek yemesine, içmesine, konuşmasına engel olurlar. Sarı veya beyaz renkte görülen ağız ülserleri 1-2 mm. derinliğinde olabilmektedir. Ağız yaraları, tek başına olabildiği gibi -solda- fotoğraftaki gibi çok sayıda da, gruplar halinde de çıkabilir. Bayanlarda daha sık oranda görülürler.

Ağız Yarası Neden Olur?

Ağızda yaralara sebep olan, normal şartlarda da ağız içinde bulunan “Candida albicans” isimli mantar türüdür. Ağız içinde var olduğu halde, her zaman hastalık olmamasının sebebiyse bağışıklık sisteminin bu mantarı yok edebilmesidir. Bağışıklık sistemi, bu mantarı yok edemediğinde ise ağız yaraları, aft, ağız ülseri gibi rahatsızlıklar belirmeye başlamaktadır.

Peki bağışıklık sistemimiz bu mantarı ne zaman veya niçin yok edememeye başlıyor? Stres, travma, alerji, sigara, demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği, gereğinden fazla C vitamini ve asitli yiyeceklerin tüketimi (domates, trunçgiller ve benzeri), kalıtım gibi diğer faktörler de aftın ve ağız yaralarının sebepleri olarak başlıca sıralanabilir.

Ağız yaraları diğer sebepleri ise yediğimiz yiyeceklerin sert olması durumunda, yiyecekler yumuşak olan ağız mukozasını tahriş edebilir, aft oluşturabilmektedir. Aşırı tuzlu, acı gıda tüketimi, aşırı sıcak yiyecekler de aft olumuna neden olabilir.

Ağızda meydana gelen tahrişlere bağlı olarak ağız yaraları meydana gelebilir; diş fırçasının sert kullanımı veya istemeden yanak veya dudakların ısırılması olabilir. Bunların dışında yanlış protez takılması bile olabilir.

Ağız Yaraları, Aft, Ağız Ülseri Nasıl Anlaşılır, Hastalar Ne Gibi Zorluklar Çekerler?

Ağzında kırmızımsı, beyaz, bazen görülmeyecek kadar küçük de olsa yaralar bulunan kişiler genelde ne yediklerinden ne de içtiklerinden birşey anlamadıklarından muzdaripler. Çünkü aftlar, tedavi edilmeseler bile; bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi, kendisini toparlaması ile (kendi kendine) geçebilirler. Fakat mutlaka tekrar ederler.

Bu yaraların belirmesiyle başlayan yaklaşık 10 günlük süreç, hastalar için gerçekten bir ıstıraba dönüşür. Çünkü doktora dâhi gitseler çaresi yok yanıtını alırlar. Acı, ekşi hatta domates yemekte güçlük çekerler.

Hastalar ağızları temizlensin diye dişlerini fırçalarlar; bu sefer diş macunlarının yapısında bulunan köpürtücü madde (sodyum lauryl sülfat) ağız aftı oluşumuna sebebiyet verdiği için kurtulamazlar. Aftı tedavi etmek, çabuk iyileşmesini sağlamak, acısını çekmemek için bilinçli hareket etmek gerekir. Ağzı, diş macunlarının neredeyse hepsinde bulunan Sodyum Lauryl Sülfat etken maddesine maruz bırakmamak için bitkisel diş macunlarını tercih etmelisiniz.

Aft, Ağız Yaraları Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözüm Yolları Nelerdir?

Öncelikle stres, bir çok rahatsızlığın sebebi. Stresi yok etmeye, azaltmaya çalışmalıyız. Biraz bencil olun, herşeyi kafanıza takmayın.

Ağız hijyenine önem verin. Diş fırçalamak ama bitkisel diş macunu kullanarak. Gargara yapmak fakat bitkisel kürler ile hazırlanmış karışımlar kullanarak…

Vücudunuzun vitamin dengesini koruyabilmek için, mevsim yiyeceklerini tüketin. Demir ve B12 vitaminlerini almaya özen gösterin. Arı sütü ve balık bu yönden zengin yiyeceklerdir. Ayrıca arı sütü, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır, hastalık sürecinde kullanıması gerekir. Buna benzer ahu dudu (karadut) pekmezi de hem bağışıklığı güçlendirir hem de ağız yaralarına iyi geldiği bilinmektedir.

Ağız temizliği için aşağıda yer alan kürlerden uygulayın, hiç uğraşamıyorsanız en azından karbonatlı ılık suyla gargara yapın.

agiz-yarasina-iyi-gelen-bitki-ahmet-maranki-kisnisAğız Yaraları, Aft Hastalığı İçin Hastanede Hangi Bölüme Gidilir?

Eş, dost tavsiyeleri ile sakın ilaç kullanmayın. Hastanelerin KBB (Kulak, Burun, Boğaz) bölümleri aft hastalıklarına bakmaktadır. Herhangi bir sebeple KBB bölümünde randevu bulamamanız hâlinde Dahiliye, Dermatoloji (Cildiye) bölümü doktorlarına danışılabilir.

Ağız Yaralarına Ahmet Maranki‘nin Tavsiyesi:

Ağız yaraları olanlar kişniş otunu maydonoz gibi sofralarda tüketmeliler. Kişniş otunu bulamayanlar, kişniş tohumunu havanda döverek bir su bardağına boşaltıyoruz. Daha sonra üzerine kaynar su döküp 15 dakika kadar beklettikten sonra içiyoruz. Bu uygulamayı her sabah uygulayarak 3 gün gibi kısa süre içinde olumlu gelişmeleri gözlemleyebilirsiniz.

 

Ağız Yaraları İçin Feridun Kunak Ne Diyor?

Ada çayını ocakta kaynatıp 1 dk. beklettikten sonra bir su bardağına süzüyoruz. Daha sonra içine yarım çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı ozon yağı katıyoruz, karıştırdıktan sonra uygun sıcaklıkta; yudumlanan karışımı çalkalayarak içiyoruz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*