Yüksek Tansiyon Belirtileri, Hipertansiyon Nedir, Zararları Nelerdir?

Black tonometer and heart isolated on whiteKan basıncını ifade etmek için Tansiyon ismi kullanılmaktadır. Yüksek kan basıncını ifade etmek içinse Hipertansiyon ismi kullanılır.  Yüksek kan basıncı olarak adlandırılan Hipertansiyon kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, koroner kalp hastalığı ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Kan basıncı, kanı alterlerin iç duvarlarına doğru iterek güç uygulamaktadır. Kalbin zor kan pompalaması ve dar arter kan basıncını yükseltmektedir.  Tedavi edilmeyen Yüksek Tansiyon nedeniyle damarlarda aşınma ve yıpranma olacağındanhayati organlara zarar verecektir.

Yüksek tansiyon, kan basıncının test edilmesi sonucunda teşhis edilmektedir. Sistolik ve diyastolik olarak ikiye ayrılır.

Sistolik değer, kalbin kasılması esnasında kalbden damarlara doğru yollannılan kanın damar duvarlarına yaptığı basınç olarak tanımlanmıştır.

Diastolik değer ise, Kalbin kasılma işleminden sonraki gevşeme hareketi sırasında halen damar duvarlarında var olan basınça denilmektedir.

Halk arasında yaygın olarak kullanılan isimleri ise Büyük tansiyon (sistolik) ve Küçük tansiyon (diastolik) olarak adlandırılır. Sistolik ve diastolik basıçların arasında bulunan farka “Nabız Basıncı” denilmektedir.

Kan Basıncı Nedir ?

Kalp, vucut ve organlar için hayati öneme sahip maddeleri ve oksijeni damar ve kılcal damar sistemiyle vücudun en ücra yerlerine pompalayabilmek ve devamlılığı sağlamak amacıyla belirli bir kan basıncı seviyesini korumak zorundadır. Kan basıncı sabit olmak zorunda değildir. Hareket edilmesi, koşmak, heyecanlanmak, uyku hali ve benzeri durumlarda değişkenlik gösterebilir.

Yetişkinlerde Kan Basıncı Kategorileri

hiper tansiyon şemaNormal (mmHg) değeri olarak 120/80

Yükselen tansiyon 120-139 ve 80-89
1. aşama yüksek tansiyon değerleri 140-159 ve 90-99
2. aşama yüksek tansiyon değerleri 160 ve yukarı 100 ve yukları

Ülkemiz sınırları içerisinde ortalama 16 milyon hipertansiyon hastası olduğu bilimektedir. Hastaların ortalama %85’inde hipertansiyonun nedeni saptanılamamaktadır. Geriye kalan kısımda ise hipertansiyon sebebi bulunarak “sekonder” yani hipertansiyon olarak sınıflandırılır. Bulunan nedenlerden en başlıcası böbrek bazlı rahatsızlıklardır.

Hipertansiyonun Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde ve Yurtdışında Sinsi Katil olarak adlandırılmıştır. İsmindende anlaşılacağı gibi hipertansiyona maruz kalmış ve farkına bile varamadan hayatını kaybetmiş veya çok ciddi sorunlarla karşılaşmış insanlar bulunmaktadır. Hipertansiyon rahatsızlığı, hiç bir belirti göstermeksizin ortaya çıkabilmektedir.
Yüksek tansiyon genelde ensede beyincik olarak adlandırlmış bölgede ya da kafa kısmında baş ağrısı, Bazı kişilerde baş dönmesi, kalbte çarpıntı, çabuk yorulma ve benzeri durumlar yaratabilir. Aklı başında her bireyin yüksek tansiyon hastalığı olup olmadığını öğrenmek için tansiyonlarını ölçtürmeleri gerekmektedir. Tansiyon ölçtürme işlemini ücretsiz olarak tüm eczanelerden ve sağlık ocaklarından yaptırabilirsiniz. Para talep eden işletmeleri Sağlık Bakanlığı‘na internet adresi üzerinden ya da şahsen dilekçe ile yapabilirsiniz.

Hipertansiyonun İnsan Vücuduna Ne tür Zararlar Verir?

Yüksek tansiyon tespit edilmesi durumunu takriben derhal tedavi işlemlerine başlanılmalıdır. Hipertansiyon tedavi edilmediği taktirde kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, koroner kalp hastalığı, Damar yollarında tahribatın yol açacağı kısımlara yağ oluşumunun yerleşmesiyle damar tıkanıklıklarına bağlı kör olmaya kadar, hatta vücutda onarılamaz tahribat yaparak hayat standartlarındaki yaşam olanağını kısıtlayabilecektir.

Yüksek Tansiyondan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Sigara, alkol ve uyuşturucu madde alışkanlıklarından uzak durmak, herkesin bildiği gibi alkool, sigara ve uyuşturucu kanser riskini 2 hatta 3 katına çıkartabildiği gibi, beyinde ve organlarınızda sonuçları kötü hasarlar bırakabilmektedir.

Vücut kitle ve boy oranına uygun olmayan fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Vücut kitle ve boy oranına dayalı kilo hesaplaması Google yardımıyla ya da en yakın eczanenize sorarak hesaplattırabilirsiniz. Sağlıklı beslenmeye, aşırı tuzlu ve şekerli gıdalar tüketmemeye, üç beyaz diye tabir edilen şeker, ve unlu mamüllerden elinizden geldiği kadar uzak durunuz. Egzersiz yapmaya çalışınız yapamıyorsanız en azından gün içerisinde en az yarım saat kadar yürümenizde ve binalara çıkarken bile merdiven kullanmanızda fayda var.

Her durumda aile hekiminize veya doktorunuza danışarak hareket ediniz. Doktorunuzun tavsiye ve uyarılarını kelimesi kelimesine uygulayınız. Verilen ilaçları aksatmadan kullanınız. Tedavi süreci ömrünüz boyunca sürebilmektedir. Bunu uzatıp ya da kısaltmak kişinin ellerindedir.

Stresli ortamlardan uzak durmaya çalışıp, ailenizle daha çok vakit geçirmeniz hem ruhunuza hemde vücudunuza iyi gelecektir.

Makalemiz hazırlanırken kaynak olarak bilgimizin yanı sıra yurtdışı ve yurtiçi otorite sayılabilecek web sitelerinden ince ayrıntısıyla araştırılarak hazırlanmıştır. Eklemek istediğiniz bilgi ya da sorularınız için iletişim bölümünü kullanabilir. Makalemizin altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Olabilecek imla hatalarını anlayışla karşılamanız dileğiyle.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*