Göz Çapaklanması Neden Olur Çapaklanmanın Zararları ve Tedavisi

gözyaşı ve çapak oluşumu

Gözyaşı, insan gözünün ürettiği gözleri korumak, nemlendirmek ve göz kapakları arasında rahat hareket ederek gerektiğinde gözün koruyucu tabakasındaki zara, Kornea ve göz akı diye tabir edilen bölgeleri en önemlisi Konjonktivit kısmına zarar verebilecek materyalleri gözden uzakleştırmak için gözyaşı kesesinden salğılanan, % 98 su olan, geriye kalan kısımlarını ise tuz ve organik maddelerin oluşturduğu bir sıvıdır. Bazı bakteri türleri ile gözlere zarar verebilecek toz gibi mikroskobik maddeleri içeriğindeki enzimler sayesinde parçalayarak, burun kanallarından ya da yanaklar üzerinden gözden uzaklaştırılmasını sağlar. Bu şeffaf ve kaygan sıvının gözlerde veya göz oluğunda gereğinden fazla kalması sonucu Çapak oluşur. Kirpik bölgesindede genellikle görülmektedir.

Göz Çapaklanması Neden Olur

Gözyaşı salğılanmasına neden olan bazı sebepler ise, güneşe ya da parlak bir ışığa bakmak, soğan doğramak, ağlamak, gülmek, göze toz veya benzeri cisimlerin kaçması, bakteri sebepli ya da göz nezlesi, grip, nezle kısacası üst solunum yolu hastalıkları olarak sıralanabilir. Konjonktivit bölgesindeki kılcal damarların yoğunlukta olduğu dorumlarda göz kızarıklığı oluşur bu esnada damarlardan göz yüzeyine çıkan bazı maddeler gözyaşı üretimini artırmaktadır.

Çapak oluşumunun normalden fazla olduğu zamanlarda genellikle bir hastalığın belirtisi olarak alğılanması mümkündür. Gözde çapak oluşumu gözyaşının şeffaf halini kaybederek sartımtırak bazende yeşilimsi bir renk almasıyla yapışkanlığının artması sonucu oluşur. Bir günden fazla süren çapaklanma durumlarında en kısa zamanda Göz Doktoruna gidilmelidir. Aksi takdirde gözünüzü kaybetme riskine varabilecek sonuçlar doğuracaktır. Göz için üretilmiş göz damlası veya antibiyotik kullanımından önce Aile Hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz. Çapaklanma genellikle her iki gözde görülmektedir. Yalnızca sağ gözünüzde veya sadece sol gözünüzde de meydana gelebilir. Kaşıntı ve rahatsızlık vereceğinden sık sık gözlerin ovalanması sonucu diğer gözünüzede bulaşacaktır.

Göz nezlesi

Genellikle ortak kullanım alanlarından bulaşmaktadır. Bu alanlar, havuzlar, okullar, anaokulları, alışveriş merkezleri gibi alanlarda bulaşabilmektedir. Mikrobik bir hastalık olan göz nezlesi, gözlerde kaşınma, yanma hissi, kızarıklık, göz kapaklarında şişkinlik, bol miktarda gözyaşı sıvısı salğılanması şeklinde görülmektedir. İhmal edilmemesi gereken bu hastalık, ailenize veya çevrenize çok çabuk bulaşabileceğinden dolayı biran önce tedavi sürecine geçilmelidir.

Bebek gözlerindeki çapaklanma

gözyası kanalıBebeklerde sürekli tekrarlanan çapaklanma sorunu göz yaşı kanallarını tıkanması sonucu olmaktadır. Gözyaşı kanalı, gözyaşlarının buruna ulaşmasını sağlar. Doktorlar gözyaşı kanalının tıklı olduğuna kanaat getirirse genellikle masaj yapılmasını önerecektir. Bebekler doğum esnasında savunma mekanizmasının zayıflığından dolayı enfeksiyon kapma sonucunda, gözlerde kızarıklıklar ve çapaklanmalar görülmektedir. Özellikle yaz aylarında sıcakların etkisiyle çapaklanmalar meydana gelebilir. Her ne şekilde olursa olsun bebeğinizde çapaklanma sorunu olduğunda en yakın aile hekinize danışınız. İlaç yardımı ile yapılacak tedavi süresi 6 ay kadar olabilmektedir. 6 ay süresinde çapaklanmanın düzelme olmazsa 9-12 aralığında cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Bebeklerde ya da yetişkinlerdeki çapaklanmanın doktor tavsiyesi ile verilecek damla veya ilaçlar yardımıyla 1-2 gün içirisinde düzelmektedir. Yeni doğmuş bir bebeğin ilk 1 hafta süresinde gözlerinin çapaklanması son derece doğal bir olaydır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*