Reflü Belirtileri, Nedenleri ve Korunma Yolları

mide yamasıGastro Özofageal Reflü hastalığı, genel olarak halk dilinde mide reflüsü ya da mide yanması olarak adlandırılmaktadır. Reflü sıvı veya çiğneme yoluyla tüketilen besinlerin mideden dışarı atılarak , yemek borusuna ulaşmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Sıklıkla mide ve göğüs bölgesinde yanma olarak hissedilir.

Reflü Nasıl Bir Hastalıktır ?

Genellikle mide asiti veya midede bulunan gıdaların yemek borusu yoluyla ağıza kadar gelmesiyle kişiyi rahatsız etmektedir. Mideden gelen asitli gıda ve mide öz suyunun yemek borusunu tahriş etmesiyle reflü hastalığı meydana gelmektedir. Yemek burusu (Özofagus) diye isimlendirilmiş kısım ortalama 25 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğindedir. Normal şartlarda mide asitine, gıda olarak asitli yiyecek ve içeceklere dayanıklıdır. Reflü hastalığının yoğunlaşması sebebiyle yemek borusunun bu mide asiti bazlı sıvıyla uzun süre maruz kalması sonucunda yemek burusu kendini yenileyememesi sonucunda korumasız hale gelmektedir. Onikiparmak barsağı mide bölgesine safra salğılıyorsa, mideden yemek burusuna ulaşan mide öz suyu safra içerdiğinden dolayı yemek burusunda oluşan veya oluşacak tahriş olma mikterı artmaktadır. Midenizden gelen bu tür sıvıları mümkün olduğunca tükürerek dışarı atmalı ve içme suyu ile boğaz kısmı gargara yapıldıkdan sonra tekrar tükürülmelidir. Sonrasında asitli mide suyuna maruz halan yemek burusunu temislemek için bir bardak kadar ılık içme suyu içilebilir

Reflü mide yanmasıYemek borusunun mide ile buluştuğu noktada mide kapakçığı olarak adlandırılan yerin, işlevini tam olarak yerine getirememesi sonucunda mideden sıklıkla yemek burusuna asitik mide sıvısı çıkışı yaşanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her 10 kişiden 2 kişi reflü hastalığına maruz kalmaktadır. Ve bu sayı dengesiz ve bilinçsiz beslenmeden ötürü gün geçtikçe artmaktadır.

Belli Başlı Belirtileri

1) Göğüs kısmı diye tabir edilen bölgelerde yanma hissi
2) İstemsiz şekilde ağıza mide öz suyu ve acı sıvı gelmesi
3) İstemsiz geğirme, çıkan gazın aitimsi kokması ve şişkinlik
4) İstemsiz bir biçimde ağız kısmına yemek parçaları gelmesi
5) Yutkunmada zorlamak, yutulmaya çalışılan gıdanın boğazda kalıyoırmuş gibi hissetmek

Karakteristik Olmayan Bilirtileri

1) Ses kısılması
2) Boğazda gıcıklanmaya bağlı öksürük
3) Ağızın kötü kokması
4) Kalp kısmında çarpıntı
5) Nefesin daralması, Ciğerleri hava ile dolduramama hissi
6) Astım rahatsızlığı
7) Dişlerin çürümesi
8) Yutkunurken boğazda yanma hissi (kronikleşmiş olan Farenjit)
9) Düzenli ya da düzensiz hıçkırık
10) Sinüzit hastalığı

Reflü Hastalığını Tetikliyen Besinler

1) Pişmiş ya da çiğ tüketilebilen sarımsak ve soğan asit üretimini arttırdığı ve içeriğindeki maddeler sayeside uzak durulmalıdır.
2) Domates içeriğinde antioksidan maddeler bulunsada, asit miktarının çok olması sebebiyle çok az tüketilmelidir.
3) Kafeinli içecekler, Türk kahvesi ve normal kahve mide asiti üretmeye yardımcı olmaktadır. Yemek borusu kasını gevşettiğinden dolayı tüketiminden kaçınılmalıdır.
4) Alkollü içecekler, midedeki asit miktarını artırmaktadır. İçeriğinde maya, asit, alkol ve koruyucu maddeler olduğundan yemek borusunu tahriş ederek mide boşalımını engelleyerek, mide basıncını normalin üstü süre ile yüksek tutmaktadır.
5) Sirke, içeriğindeki yüksek asit sebebiyle yemek borusunu tahriş eder ve midedeki asit miktarını arttırmaktadır.
6) Turunçgiller, özellikle kış aylarının vazgeçilmez vitamin kaynağı Limon, Portakal, Greyfurt, Kiwi, Nar gibi meyveler içeriklerindeki yüksak asit sebebi ile midede asit miktarına etki etmektedir.
7) Çikolata, mutluluk hormonu olarak bilinen Serotonin vücutta üretimini arttırarak ruh sağlığına faydalı olsada Serotonin fazlalığı yemek borusu kasını gevşetirek yemek borusuna asit girişine yol açmaktadır.
8) Nane, nane şekeri mide bulantısına iyi gelsede, mide yanmasınada iyi geldiği söylenir tam aksine mide içerisinde asit miktarını arttırmaktadır. Çiğ olarak tüketilen yeşil nanedende mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
9) Sigara ve tütünlü içecekler, Sigara hiç kuşkusuz tüm vücut, mide hatta yemek borusuna kadar insan vücudundaki her yeri etkilemektedir.Reflü şikayeti olmayn insanlarda bile mide yanmasına yol açmaktadır. Nargile, Pipo, Puro ve benzeri tütünlü içeceklerdende uzak durulmalıdır.
10) Baharatlar, Kırmızı biber, Kara biber, Kimyon gibi baharat türleri midenin savunması alkali örtüye zarar vermektedir. Acı yeşil biberde mide için sakıncalıdır. Kısacası baharatlı ve acılı gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu yazımızda bigilendirdiğimiz huhuslarda bir ya da birden çok belirtiyi kendinizde tespit ettiyseniz, en kısa sürede Aile Doktorunuzu ziyeret ederek danışmanızda fayda var. Sağlıklı günler dileriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*