Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Boyun tutulması yanlış oturma ve yatma, uzun süre cereyanda kalma ve ani baş hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkabilen ve sizi gündelik basit işlerinizden bile alıkoyabilen can sıkıcı bir ortopedik rahatsızlıktır. Bu yazımızda, insanların pek çoğunun hayatlarının bir döneminde karşılaştıkları boyun tutulmasının nedenlerini ve belirtilerini irdeleyecek, boyun tutulmasını ne geçirir sorusuna cevap arayacağız.

Boyun Tutulması Nedir

Boyun tutulması genelde sabahları görülen, boynu rahatlıkla çevirememe ve boyun bölgesindeki kaslarda ağrı hissetme gibi belirtilerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Boyun tutulmasının başlıca nedenleri ters bir pozisyonda uyumak, başı uzun süre aynı konumda sabit tutmak, ani baş hareketleri yapmak ve cereyanda kalmaktır. Yeterince ısınma hareketi yapmadan  egzersiz yapmak, ağır birşey kaldırmak da boyun tutulmasına neden olabilir. Hayat kalitenizi belirgin ölçüde düşüren bu rahatsızlığın başka ciddi nedenleri de olabilmektedir. Tutulma daha önceden geçirilmiş olan cerrahi bir operasyondan, boyun fıtığından veya çıkmak üzere olan başka bir hastalıktan da kaynaklanıyor olabilir. Her yaş gurubunda önemli bir sorun oluşturan bu rahatsızlık çalışan insanlarda daha sık görülmektedir.
http://www.youtube.com/watch?v=oIBwcuTmDYc

Boyun Tutulmasının Belirtileri

Tutulan bölge hassaslaşır ve dokunulduğunda o bölgedeki kas ağrı yapar. Başı rahat bir şekilde çevrilemez. Genelde tek taraflı olan tutulma hastanın araba kullanma, yemek yapma, yürüme gibi günlük basit aktivitelerini bile rahatça yapmasına engel olur.

Boyun Tutulmasına Ne Yapılır

Tutulma durumunda ilk yapılması gereken evde basit yöntemlerle kendi kendine tedavi seçeneğini değerlendirmektir.

   • Bu tedavinin ilk aşaması tutulma olan bölgeyi sıcak tutmaktır. Bunun için boyun bölgesine sıcak su torbası koymak veya ütü yardımıyla ısıtılmış sıcak havlu koymak etkili olacaktır. Sıcak ortam o bölgedeki sertleşen kasları gevşetecektir.
   • Tutulan bölgeye masaj yapmak da etkili bir tedavi yöntemidir. Yalnız yapılan masajın uzman biri tarafından hafif biçimde yapılması gerekmektedir. Aksi bir uygulama var olan ağrıyı artırıcı bir etki yapabilir.
   • Kas gevşetici kremler belirli bir süre boyun tutulmasına bağlı oluşan ağrıyı dindirmede etkili olabilir.
   • Doğal bir tedavi yöntemi olarak zeytinyağının etkili olduğu gözlenmiştir. Bu yöntemde, zeytinyağı tutulan bölgeye uygulanarak masaj yapılıp yedirildikten sonra bir bezle sarılır ve o bölge sıcak tutulur.
   • Yukarıda önerilenlere ek olarak, boyun bölgesini zorlayacak işlerden kaçınmak gerekir. Boynu sağa ve sola çevirirken yavaş hareket etmek, otururken boynu desteklemek, boynu sürekli aynı pozisyonda tutmaktan kaçınmak gerekmektedir. Burada amaç boyun kaslarına binen yükü azaltmak ve kasların yorulmasını engellemektir.
   • Bu rahatsızlığın başlıca ilacı zamandır. En şiddetli boyun ağrısı bahsedilen yöntemlerin hiçbirinin uygulanmadığı durumda bile maksimum 2-3 gün sürer. Fakat eğer sayılan yöntemlerden hiçbiri fayda etmiyor ve birkaç gün geçmesine rağmen tutulma devam ediyor ise mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Boyun tutulması ile rahatsızlığın kaynağına göre nörologlar, fizik tedavi uzmanları veya genel cerrahlar ilgilenebilir. Doktor muayenesi sonucunda boyun fıtığı olduğu ortaya çıkarsa, fıtığın şiddetine göre ameliyat veya fizik tedavi seçenekleri uygulanır.

http://www.youtube.com/watch?v=biy2ILQT2u0

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*