Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Bu yazımızda pek çok insanın karşılaştığı, beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak sürekli olabilen ve hayat kalitenizi düşürebilen mide yanması ve mide ekşimesine değinecek, bu rahatsızlıkların nedenlerinden, ilaç, cerrahi ve bitkisel yöntemlerle tedavisinden bahsedip mide yanması nasıl geçer sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

Mide Yanması Neden Olur

Mide yanmasının nedeni mide asidinin mideden yemek borusuna geri gelmesidir. Yani aslında etkilenen yer mide değil yemek borusu olup, yanma ve ekşime hissinin nedeni midedekinin aksine yemek borusunda koruyucu tabakanın olmamasıdır. Mide yanması sık karşılaşılan bir sindirim problemi olup, insanların yaklaşık yüzde 40’ında görülmektedir. Bu rahatsızlıkla karşılaşma riski genetik faktörlere ve beslenme alışkanlıklarına göre değişebilmekte olup, kimi insanlar her gün kimileri ise ayda birkaç defa mide ekşimesine maruz kalabilirler. Yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine yol açan gıdalar mide yanması ihtimalini artırırlar. Özellikle domates, soğan, sarımsak, çikolata, baharatlar ve kızartmalar  mide yanmasına sebep olabilmektedir.

Mide yanmasının en önemli nedenleri bilinçsiz beslenme alışkanlıklarıdır

Mide yanmasının en önemli nedeni bilinçsiz beslenme alışkanlıklarıdır

Mide Yanması Tedavisi

Mide yanması ve ekşimesi için çeşitli yöntemler mevcuttur. İlaç tedavisi bu yöntemlerin en bilinenleri arasındadır. Bu konuda geliştirilen iki tür ilaçtan bahsedilebilir. Bunlar, midedeki asidi nötralize eden ve midede asit salgısını engelleyen ilaçlardır. Doktor tavsiyesi veya reçete ile temin edilebilmektedir. Antiasit tarzındaki emme pastilleri, hızlı etki etmesi sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Antiasit ilaçların, vücuttaki asit alkolü dengesini kısa süreli bozma dışında belirgin bir yan etkisi olmayıp sürekli kullanılmasında ciddi bir sakınca yoktur. Ne var ki bu ilaçların etki süreleri oldukça kısa olup, kalıcı bir rahatlama sağlamaktan uzaktır. Daha uzun süreli etki için, histamin blokerleri veya proton pompa inhibitörleri kullanılmaktadır.

Bir diğer yöntem cerrahi operasyonlar olup, rahatsızlık çok ileri aşamada değilse tercih edilmemektedir. Ameliyatta yemek borusunun alt ucundaki sfinkterin (kas lifleri halkası) daraltılmakta, bu şekilde asidin yemek borusuna kaçması engellenmeye çalışılmaktadır.

Mide Yanmasını Önlemek İçin Neler Yapmak Gerekir

Pek çoğu basit ve pratik olan bilgilerle hayat kalitenizi düşürmeden mide yanması, ekşimesi ve reflü ile başa çıkabilirsiniz.

 • Kan basıncının artıracağından dolayı dar kıyafetler giymemek ve kemeri fazla sıkmamak,
 • Fazla kilolardan kurtulmak,
 • Baharatlı (özellikle nane ve kimyon) yiyecekler, soğan, kafein ile fazla yağlı ve kızartma yiyecek ve içeceklerden kaçınmak,
 • Yavaş yemek ve iyi çiğnemek, yemeklerin çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat etmek,
 • Küçük ve sık öğünlerle beslenmek,
 • Yemeği yedikten sonra biraz hareket etmek, hemen uzanmamak ve uyumamak,
 • Lifli besinler tüketmek,
 • Alkol ve sigara içmemek (sigara mide ile yemek borusu arasındaki kasların işlevini yavaşlatır),
 • Yağsız veya yarım yağlı süt içmek (süt mide asitlerini dengeler ve sütün içindeki maddeler midenin daha iyi asit salgılamasını sağlar),
 • Sakız çiğnemek (sakız mide asitlerini düzenleyen  tükürük salgısını artırır ve mideden gelen asitlerin yemek borusundan aşağı inmesine de yardımcı olur),
 • Yatağınızın baş kısmını yükseltmek,
 • Düzenli olarak süt, yoğurt, ayran, peynir ve kalsiyum içeren diğer gıdalardan tüketmek,
 • Maden suyu içmek mide yanması, mide ekşimesi ve reflüye karşı etkilidir.

Mide Yanmasına Bitkisel Çözümler

Bol vitamin ve mineral içeren sebzeleri haşlama yoluyla tüketmek yararlıdır. Ancak  gaz yaptığı bilinen domates ve brokoli önerilmemektedir. Mide yanmasına iyi gelen besinler arasında en etkilileri olarak karnabahar, lahana, ıspanak, patates, havuç ve kereviz sayılabilir. Özellikle çiğ patates suyu bu rahatsızlığın doğal ilacı olarak bilinmektedir. Meyve olarak ise özellikle lifli yani posalı meyvelerin mide yanmasına karşı etkili olduğu bilinmektedir. En başta muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini artırarak sindirime yardımcı olmaktadır. Armut, şeftali ve kavun da uzmanlar tarafından önerilen meyveler arasındadır. Uzak durulması gereken meyveler ise portakal, mandalina, greyfurt, çilek, ananas ve kivi başta olmak üzere asit oranı yüksek olanlardır. Tahıl olarak ise demir ve magnezyum açısından zengin olan esmer pirinç, bulgur, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllar uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Burada bahsedilenler çoğunlukla kısa süreli ve basit beslenme düzensizliklerine bağlı oluşan yanmalara karşı etkili çözümlerdir. Mide yanmasının sürekli ve şiddetli yaşandığı durumlarda kansere varan hastalıklara yol açabileceğini hatırda tutarak doktora muayene olmanız en sağlıklısı olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*