Astımın Belirtileri Nelerdir

Astım, dünya genelinde en yaygın görülen hastalıklardan biridir. Alerjik veya alerjik olmayan şeklinde sınıflandırılabilecek bu rahatsızlık, her yaştan bireyin başına gelebilmektedir. Dünya genelinde 300 milyondan fazla insanın maruz kaldığı bu hastalık doğru tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilmektedir. Gerekli önlemler alınmadığı durumlarda ise astım, hayat kalitesini düşürüp günlük aktiviteleri kısıtlayabilmektedir. Bu yazımızda alerjik ve alerjik olmayan türü için benzer astımın belirtilerine değineceğiz.
astimin belirtileri nelerdir

  • Nefes darlığı astımın en sık görülen belirtilerinden biridir. Özellikle ilkbahar veya sonbahar aylarında karşılaşılan ve gece sabaha karşı olan nefes darlığı en tipik durumlardan biridir. Nefes darlığı bazen herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkarken, bazen sigara dumanı, parfüm, deodorant kokusu veya çeşitli türdeki alerjenlerle ortaya çıkar.
  • Astım rahatsızlığı olanlar soluk alıp verirken ıslık sesine benzeyen ve dışarıdan duyulabilen bir hırıltı sesi çıkarabilirler.
  • İnatçı ve kuru öksürük astımın tipik belirtilerindendir. Öksürük bazı durumlarda tek belirti olabilmektedir. Balgamla beraber karşılaşılabilen öksürük boğazda bir kaşıntı meydana getirebilir. Öksürüğün başka pek çok hastalığın habercisi olabileceği hatırdan çıkarılmamalıdır.
  • Göğüste baskı hissi de astımın belirtileri arasındadır.

Bu sayılan belirtilerden bir veya birkaçı görüldüğü durumlar oluşabilir. Eğer bu belirtiler tekrarlanmakta ve nöbetler halinde gelmekteyse, genelde gece veya sabaha karşı ortaya çıkıyorsa, kendiliğinden veya ilaç yardımıyla gideriliyorsa ve mevsime bağlı olarak değişiklik gösteriyorsa astım olma riski yüksek denilebilir.

Her durumda doktora görünmek en iyi teşhis yöntemidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*