Ella Fitzgerald Kimdir, Hayatı, Şarkıları ve Müzikleri

Ella Fitzgerald  ismini şimdiye kadar pek duymamış olabilirsiniz. Bu aslında anormal bir durum da sayılmaz. Ama eğer Caz’a ilginiz var ise, ismini duyduğunuzdan ve şarkılarını dinlediğinizden eminiz. Tam adı Ella Jane Fitzgerald olan sanatçı, 25 Nisan 1917’de doğmuş ve 15 Haziran 1996’da vefat etmiştir. Kendisi, 20. yüzyılın en önemli Amerikalı caz vokalistlerinden biri olarak kabul edilmektedir müzik otoritelerince. 

Hemen daha fazla Ella’dan bahsetmeden önce, en popüler şarkısını paylaşalım sizlerle:

Ella Fitzgerald – Cry Me a River

Wikipedia’da Ella Fitzgerald

Ella Fitzgerald

Hayatı:

Amerika Birleşik Devletlerinin Virjinya eyaletinde doğdu. Kısa süre sonra boşanan annesiyle New York’a taşındı. Geçirdiği tatsız olaylar yüzünden öğrencilik yıllarını güçlükle geçirmiş, ardından bir süre evsiz olarak yaşamıştır.
İlk kez 17 yaşında Apollo Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Chick Webb’le tanıştı ve haftalık 12.50 dolar karşılığında grupla beraber turneye çıktı. “Love and Kisses” ilk kaydı yapılan, “A-Tisket, A-Tasket” ise tanınmasını sağlayan parçalardır. Webb’in ölümünden sonra orkestranın ismi değişti ve liderliği Fitzgerald devraldı.
1941’de solo kariyerine başladı ve Norman Granz’la çalıştığı caz konserlerine devam etti. Swing döneminin sona ermesi ve turnelere çıkan büyük orkestraların kapanışıyla birlikte Fiztgerald, ortaya çıkan Be-Bop akımından etkilenerek vokal tarzını değiştirdi. Dizzy Gillespie Orkestrası ile çalışmaları da onu yönlendirmiştir. Aynı dönemde Scat (kelimelerin olmadığı, anlamsız hecelerle emprovizasyon) tekniğini geliştirmiş ve ününü artırmıştır. Piyanist Ellis Larkins ile birlikte Gershwin bestelerini seslendirdi.
Çeşitli bestecilerin eserlerini seslendirdiği 8 şarkı kitabının ( Great American Songbook ) kayıtları devam ederken uluslararası turnelere de çıktı. Ölümünden sonra The New York Times köşe yazarı Frank Rich, bu eserleri seslendirerek beyaz ve Afrika kökenli Amerikalılar arasındaki kültürel bağların güçlenmesinde önemli rolü olan Fitzgerald’ın bunda en az Elvis Presley kadar başarılı olduğunu söylemiştir. Afrika kökenli bir sanatçının, göçmen yahudiler tarafından bestelenmiş yoksul kesimi anlatan şarkılarını hıristiyan beyazlara sevdirebilmiş olması, bu başarısını doğrular.
Fitzgerald uzun kariyeri boyunca ünlü birçok müzisyenle yanyana çalıştı. Trompetçi Roy Eldridge ve Dizzy Gillespie, gitarist Herb Ells, piyanist Tommy Flanagan, Oscar Peterson, Lou Levy, Paul Smith, Jimmy Rowles ve Ellis Larkins bunlardan bazılarıdır. Bu birliktelikler küçük gruplardan oluşuyordu ve performanslar genellikle canlıydı.
Decca, MGM, Atlantic, Capitol beraber çalıştığı şirketlerden bazılarıdır. Fitzgerald son kaydını 1989’da yapmış, 1991 yılında da son konserini vermiştir.
Ella Fitzgerald’ın Şarkı Kitapları

Ella Fitzgerald Sings the Cole Porter Songbook (1956)
Ella Fitzgerald Sings the Rodgers & Hart Songbook (1956)
Ella Fitzgerald Sings the Duke Ellington Songbook (1957)
Ella Fitzgerald Sings the Irving Berlin Songbook (1958)
Ella Fitzgerald Sings the George and Ira Gershwin Songbook (1959)
Ella Fitzgerald Sings the Harold Arlen Songbook (1961)
Ella Fitzgerald Sings the Jerome Kern Songbook (1963)
Ella Fitzgerald Sings the Johnny Mercer Songbook (1964)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*