Ayak Kokusu Neden Olur, Nasıl Önlenir

Ayak kokusu hem kişiyi hem çevresini rahatsız ederek kişinin yaşamını çekilmez hale getirebilen, sosyal ilişkilerini zedeleyen bir problemdir. Bu nedenle biz de bu yazımızda ayak kokusunun nedenlerinden ve ayak kokusunu önleme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Ayak Kokusu Neden Olur

Ayaklarımız ve ellerimizde tüm vücudumuza göre daha fazla ter bezi vardır, bu durumda ellerimizin ve ayaklarımızın diğer vücut bölgelerimize göre daha çok terlemesi doğal bir durumdur. Ancak ellerimiz açık havada ve sürekli su ile temas halinde bulunduğu için kokmazken ayaklarımız kokabilir. Kapalı ayakkabı içinde, nemli bir ortamda bulunan ayaklar zamanla terler, bu ter nedeni ile oluşan nem ve rutubet nedeniyle ayakta bulunan bakterilerin üremesi artar. Bu bakteriler de ayak kokusu ile birleşerek izovalerik aside oluşturur. Bu sebeple ayak kokusu oluşur. Aslında bakıldığında ayak kokusunun temelinde iki neden vardır. Ayakkabılar koku yapıyor olabilir ya da ayaklarınız terlidir. Bazı ayakkabılar yapıldığı malzemeler nedeni ile bakterilerin üremesini artırıp kokuya neden olabilir. Kimi zaman da ayak kokusunda genetik faktörlerin rol oynadığı bilinmektedir. Ayakta mantar hastalığı bulunması da ayak kokusunun nedenlerinden biridir. Mantar tedavi edildiğinde sıklıkla ayak kokusunun da kaybolduğu görülür.

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir

Bu nedenle ayakta mantar gelişiminin engellenmek için ayaklar yıkandıktan sonra dikkatlice kurulanmalıdır, bunun için ayaklara pudra sürülmesini önerenler de vardır. Ayak kokusundan kurtulmak için ilk yapılması gereken ayak bakımını bir alışkanlık haline getirmek, her gün su ve sabun ile ayakların yıkanmasını, ardından kurulanmasını sağlamaktır. Naylon çoraplar ayak kokusunu artırır bu nedenle pamuklu çoraplar giyilmesine dikkat edilmelidir. Aynı ayakkabının 2 günden fazla giyilmemesi, mümkünse gün aşırı ayakkabı değişikliği de ayak kokusunu önlemek için iyi bir yöntemdir. Giyilmeyen ayakkabı havalandırılmalıdır. Ayakkabı alırken de deriden yapılmış, ayakların hava almasına olanak sağlayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Eğer bu önlem ve uygulamalar rağmen ayaklarınız kokmaya devam ediyorsa uzman bir hekime başvurabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Namaz kılın ayak kokusu filan kalmaz. Temizliktir islam.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*