Orta Kulak İltihabı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir

Bu yazımızda kış aylarında çocuklarda sık görülen bir durum olan orta kulak iltihabından (Akut Otitis Media) kısaca bahsedeceğiz. Orta Kulak İltihabı(Akut Otitis Media) en sık kış ve erken ilkbahar dönemlerinde görülür. Çocukların neredeyse %85’i 3 yaşına kadar en az bir kez orta kulak iltihabı geçirmektedir. En sık nedeni ise bakterilerdir. İlk iki yaşta AOM sıklıkla iki kulağı da tutar ve kız erkek çocuklardaki görülme sıklığı arasında fark yoktur. Beş yaşından sonra orta kulak iltihabı genellikle tek taraflı olur ve iki yaşından büyük çocuklara bakıldığında erkek çocuklarda daha fazladır.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir

Hastalık, ateş, huzursuzluk, ağlama, kulak ağrısı, kulak akıntısı, bazen de kusma ve ishalle kendini belli eder.

Orta Kulak İltihabı Tekrarlar Mı

Orta Kulak İltihabı tekrarlayan bir hastalıktır. 7 yaşına kadar tüm çocukların üçte birinden fazlası en az 6 orta kulak iltihabı atağı geçirmektedir.

Orta Kulak İltihabı Tanısı Nasıl Konulur, Tedavisi Nasıl Yapılır

Orta kulak iltihabı olan çoğu olguda hikâye ve fizik muayene doğru tanı için yeterlidir. Labarotuar testlerine tanı için gerek olmasa da tanıyı destekleyici bulgular verebilir. Tedavisinde ise çoğu zaman ağızdan antibiyotikler işe yarar. Günlük antibiyotik tedavisine rağmen düzelmeyen olgularda ya antibiyotiğin dozu artırılır ya da başka gruptan bir antibiyotiğe geçilir. Tekrarlayan orta kulak iltihabı ile osteit ve mastoidit gibi komplikasyonlarda cerrahi tedavi düşünülmelidir. Orta Kulak İltihabı tedavisinde timpanostomi tüpü ile veya tüpsüz miringotomi, timpanosentez ve adenoidektomi gibi cerrahi yöntemler de kullanılabilir.

Orta kulak iltihabının işitme kaybı, beyin apsesi, menenjit gibi komplikasyonları görülebilmektedir. Bu nedenle çocuğunda ateş, huzursuzluk, ağlama, kulak ağrısı, kulak akıntısı, kusma ve ishali olan aileler bu durumu akla getirmeli ve hemen bir uzman hekime başvurmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*