Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

Boğaz ağrısı, soğuk kış günlerinde en çok yaşanan rahatsızlıklardan biridir. Bu makalede boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Boğaz ağrısının çokça nedeni vardır ama biz burada tüm nedenlerden bahsetmek yerine günlük hayatta işimize yarayacak bilgiler vermeye çalışacağız. Boğaz ağrısının en sık görülen nedeni tonsillit, farenjit gibi çeşitli enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlardan da en sık virüsler boğaz ağrısına neden olur. Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotikler kullanılabilirken viral enfeksiyonlarda antibiyotikler işe yaramaz, bu tip viral enfeksiyonlarda antibiyotik cinsinden verilebilecek ilaçlar da yoktur. Viral enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrısının geçirmenin en etkili yöntemi eczaneden antiseptik içerikli bir gargara alıp günde 4-6 kez gargara yapmak ve gargara yaptıktan sonra da yarım saat süre ile bir şey yeyip içmemektir. Gargara yapmayı sevmeyenler antiseptikli spreyleri deneyebilir ya da pastil kullanabilirler. Gargaraya veya spreye ulaşamayacağımız durumda ise karbonatlı su ile gargara yapabiliriz. Sirke ile de gargara yapılabilir ama sirkenin asidik yapısı nedeniyle boğazda tahriş oluşabilir. Ayrıca sıvı alımının artırılması, sigaradan kaçınılması, kirli havalı ortamlardan uzak durulması, sıcak ve soğuk yiyecek/içeceklerden kaçınılması, odamızın nemlendirilmesi alınabilecek önlemler arasındadır.

Boğaz ağrısı ile başlayan viral bir boğaz enfeksiyonu tedavi edilemezse, özellikle bağışıklık sisteminin daha düşkün olduğu durumlarda bakteriyel bir enfeksiyon viral enfeksiyonun üstüne eklenebilir. Bu nedenle boğaz ağrısı hissettiğimiz ilk zamanlar antiseptikli gargara ile enfeksiyonu sınırlamak çok önemlidir. Boğaz ağrısına ateş, halsizlik, bir haftadan uzun süren ağrı, sarı-yeşil renkte balgam, öksürük eşlik eden durumlarda beklenmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır.

2 yorum

  1. Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler…

  2. Kış aylarının kaçınılmazı boğaz ağrısı şikayeti, boğaz ağrısının da en etkili çözümü bence Tantum Verde pastil. Denemediğim pastil kalmamıştı bugüne dek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*