Soruları Cevaplayan Site, Soru Cevap Sitesi

İnternetten aranılan soruların cevaplarını bulmak, en temel interneti kullanım amaçlarımızdan olsa gerek. Ancak çoğunlukla belli bir konuda bilgi aradığımızda internette, konusunda uzman olmayan kişilerin elinden çıkmış bilgi ve sitelere rastlıyoruz ne yazık ki. İşte soruları alayım tam da bu noktada, bilgi kirliliğini önlemek amacıyla, konusunda uzman kişilerin bir nevi hayır işi olarak kullanıcıların sorularını cevapladığı güzel bir soruları cevaplayan site konseptiyle çıkıyoru karşımıza.

Site aslında kendisini sadece uzmanların soruları cevapladığı bir web sitesi olarak da kısıtlamıyor kendisini. Herkesin bir hikayesi vardır sloganıyla da yola çıkan site, sıradan ya da sıradışı herkesi konu açarak soru almaya davet ediyor aslında. Hiçbir özelliğiniz yoksa bile konu açıp size soru sorulmasını sağlayabiliyorsunuz. Ya da doktor veya bilgisayar mühendisi de olabilirsiniz soruları cevaplamak için.

Sitenin nasıl kullanılacağına yönelik açıklama yine site tarafından anlatılmış. Çünkü sitenin kendine has bir jargonu var, soruları alayım, soruları alalım,  soruları alabilir mi tarzında.

Henüz ziyaret etmediyseniz, ilk iş hemen ziyaret edin: http://www.sorularialayim.com

Üye olun, sorular sorun, konu açıp soru cevaplayın.

Soruları alayım/Soruları alalım talepleri nasıl olmalı?

 • Başınızdan geçen ilginç olaylar (Örn: “Ağrı Dağına tırmananlardanız, soruları alalım”, “Karım tarafından aldatıldım, soruları alayım”, “Bugün itibarıyla işten atıldım, soruları alayım”)
 • Diğer insanlar için yararlı olacağını düşündüğünüz bilgiler (Örn: “Kalp cerrahıyım, soruları alayım”, “Yeni emekli olmuş 30 yılık bir memurum, soruları alayım”, “1 ayda 20 kilo verdim, soruları alayım”, “CERN’de çalışan Türk bilim insanlarıyız, soruları alalım”)
 • Ünlü biri olmanız (Örn: “Ben Okan Bayülgen, soruları alayım”, “Manga grubunun üyeleriyiz, soruları alalım”)
 • Hayatınızda önemli bir yer tutan sıradışı yönünüz (Örn: “Lösemi hastasıyım, soruları alayım”)

Soruları alayım/Soruları alalım talepleri nasıl olmamalı?

 • Önceden sıkça tekrarlanmış konular
 • Irkçılık, nefret, hakaret içeren konular

Soruları alabilir mi talepleri nasıl olmalı?

 • Ünlü birileri (Örn: Kenan İmirzalıoğlu soruları alabilir mi?)
 • İşi, mesleği, konumu itibarıyla ilgi çekici, faydalı olabilecek birileri (Örn: “Bir jinekolog soruları alabilir mi?”, “Gazze’de yaşayan bir Filistinli soruları alabilir mi?”, “Alo 112’de çalışan birisi soruları alabilir mi?”, “Doğuştan sağır/dilsiz birisi soruları alabilir mi?”)
 • Başından ilginç olay geçmiş birileri (Örn: “Kanseri atlatmış birisi soruları alabilir mi?”, “Çalıştığı işten kovulmuş birisi soruları alabilir mi?”)

Dikkat Edilecekler/Gerekenler

 • Soruları Alayım başlıklarının “Açıklama” kısmında kim olduğunuzu izah eden bilgilere yer verilmesi
 • Soruları Alsın başlıklarının “Açıklama” kısmında niçin talep edildiğinin belirtilmesi ve kişinin cevaplaması için birkaç sorunun sorulması

Bir yorum

 1. Tahtanın Alt Ve Üst Kenarı Hangi Doğru Modeline Örnektir?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*