Anne Sütünün Önemi

Bu yazımızda size şimdiye dek gelmiş geçmiş en mucizevi sıvıdan bahsedeceğiz: Anne sütü! En sıcak iklimlerde bile anne sütü alan bebekler su dahil hiçbir ek besine ihtiyaç duymazlar. Anne sütü alan bebeklerde özellikle enfeksiyon hastalıkları olmak üzere, obezite, diyabet, kanser, multiple skleroz, ateroskleroz gibi bir çok hastalık daha az görülmektedir. Ayrıca anne sütü alan bebeklerin zeka gelişimlerinin yapay beslenen bebeklerden daha iyi olduğu gösterilmiştir. Emziren annelerde de yumurtalık ve meme kanseri, kemik erimesi (osteoporoz) ve kansızlık(anemi) daha az görülür.

Anne sütü, D vitamini hariç bir bebeğin ilk 6 ayında ihtiyaç duyduğu her şeyi içerir. Bu nedenle annelere bebeklerine ilk 6 ay sadece anne sütü vermesini ve ek olarak sadece D vitamini damlası kullanması önerilir.

Anne sütünün içeriği annenin beslenmesinden bağımsız olarak düzenlenir. Anne sütünün içeriği sabit değildir, her anne bebeği için en uygun sütü üretir. Erken doğan bebeği olan annelerin sütleri zamanında doğan bebeklerin annelerinin sütlerinden farklıdır. Bebeğin ihtiyacına göre annenin sütü değişiklik gösterir. Ötesinde bebeğin doğumundan zaman geçtikçe annenin sütünün niteliği de değişir, zamanla daha çok enerji içerir hale gelir. Ayrıca sütün içeriği bebek emerken  de değişir, emzirmenin son kısmına doğru süt yağdan zengin bir hale gelir; bu nedenle bebek doyup da ağzını memeden çekene kadar emzirilmesi, sonsüt denen bu kısmı bebeğin özellikle almasının sağlanması önerilir.

Anne sütünün yapımı,annenin beslenmesinden bağımsız olarak bebeğin doğru teknikle ve sık aralıklarla emzirilmesiyle artar. Kadınların %99’unda süt üretme yetisi aynı anda iki bebek büyütecek kadar fazladır.

Yenidoğan dönemi gibi insanoğlunun en aciz olduğu dönemde, ona annesi aracılığıyla verilen bu kadar kusursuz ve yerinde bir besine mucizevi demek yanlış sayılmaz…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*