Anne Sütü Nasıl Saklanır

Bu yazımızda anne sütü nasıl saklanır, ne kadar saklanabilir, donmuş süt eritilip kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorularına cevap arayacağız.

Sağılan süt plastik, temiz bir şişeye veya plastik süt toplama poşetlerine konup ağzı sıkıca kapatılırsa uzun süre muhafaza edilebilir. Anne sütü dondurulmadığı takdirde 72 saat buzdolabında saklanabilir. Dondurulmuş süt ise eritildikten sonra 24 saat buzdolabında (+ 1 ile +4 °C arasında) saklanabilir. Süt, tek kapılı buzdolabının buzluğunda (-7 ile-2°C arasında) 3 haftaya kadar, iki kapılı buzdolaplarının buzluğunda 3 ay saklanabilir. Derin dondurucuda (-18 °C nin altında) ise anne sütü 6 aya kadar saklanabilir.

Donmuş süt eritilmek istendiği zaman ise buzdolabında yavaş yavaş erimeye bırakılabilir ya da sıcak suyun altında bir kap içinde daha hızlı olarak eritme yapılabilir. Ama burada önemli olan donmuş sütü oda sıcaklığında bekleterek eritmemektir.

Ayrıca son birkaç ayrıntı vermek gerekirse eritilmiş sütün bir saatten fazla oda ısısında bırakılmaması gerekir. İkinci kullanımdan sonra kalan sütü atılmalıdır ve eritilmiş süt tekrar dondurulmamalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*