Su Tasarrufu Nasıl Yapılır

Su tasarrufu yapmak istiyorsanız vereceğimiz bilgilerle tonlarca su tasarrufu yapabilir, su faturanızı azaltabilirsiniz. Dünya genelinde insan müdahalesi sonucunda  çölleşmenin maliyeti insanoğluna yılda yaklaşık 42 milyar dolar olduğunu da düşünürsek su tasarrufu ile dünyaya ve gelecek nesillere olacak olan faydamız da çok büyüktür.

  • Muslukları tamir ettirerek tasarruf edebilirsiniz. Saniyede bir damlayan musluk, yılda 1 ton su harcar. Su kaçaklarını engelleyin.
  • Bir çamaşır makinesi, tek bir çalıştırmada 176 litre su harcar. Makinenizi haftada bir kez bile az çalıştırmanız, yılda 9 ton su tasarrufu anlamına gelir. Bu yüzden çamaşır makinenizi çalıştırırken bir kez daha düşünün ama unutmayın ki çamaşırları elde yıkamak daha fazla su harcanmasına neden olur.
  • Aynı çamaşırlar gibi bulaşıklarınızı elde değil, makinede yıkayın. Dört kişilik bir ailenin günlük bulaşığını elde yıkarsanız, ortalama 84-126 litre su harcarsınız. Bulaşık makinesi, aynı bulaşığı sadece 12 litre suyla yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26-40 ton su tasarruf ettiğiniz anlamına gelir.
  • Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatmak basit ama etkili bir yöntemdir. Kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri, yılda kişi başı ortalama 12 tondur.
  • Meyve ve sebzeleri, sürekli akan suda yıkamayın. Önce, su dolu bir kapta çamurlarını ve tozlarını atmaları için bekletin. İkinci kap suyla, son durulamasını yapın. Dört kişilik bir aile, bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su tasarruf edebilir.
  • Daha kısa duş alabilirsiniz. Beş dakikalık duşta ortalama 60 litre su harcarsınız. Ortalama duş süremizi 10 dakikadan 5 dakikaya indirerek yılda 20 bin litreye yakın su tasarrufu yapmış oluruz.
  • Gereksiz yere sifon çekmek de çok fazla su israfına neden olur. Tuvaleti çöp olarak kullanmayın. Sifonu günde amacı dışında bir kez çekmeniz, yılda dört ton suyu boşuna harcamanız anlamına gelir. 1.5 litrelik bir pet şişeyi suyla doldurarak sifonunuzun içine yerleştirin. Sifonu çektiğinizde, şişenin içindeki su yerinde kalacağından, her seferinde 1.5 litre tasarruf edersiniz. Sadece bu basit yöntemle bile yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz.
  • Duş başlığınızı değiştirerek de su tasarrufu yapabilirsiniz. Suyu daha iyi bir şekilde püskürten ekonomik duş başlıklarından alın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*