Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır

Ülkemizde elektrik enerjisinin çoğu doğalgaz çevrim santrallerinden yapılmaktadır. Doğalgaz da hepimizin bildiği gibi değişik ülkelerden ithal edilmektedir. Bu nedenle evlerimizde uygulayacağımız elektrik tasarrufu hem ceplerimize hem ülke ekonomisine fayda sağlayacaktır. Bu yazımızda elektrik tasarrufu için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

  • Elektrik tasarrufuna evlerimizdeki elektrikli cihazları kullanmadığımız zamanlarda fişlerinden çıkararak başlayabiliriz. Çünküğ fişe takılı ve stand-by yani bekleme modunda bırakılan cihazlar az da olsa enerji harcamaya devam ederler. Buna cep telefonu şarj aletleri de örnek olarak verilebilir, fişe takılı adaptörleri elimizle tuttuğumuzda sıcak olduklarını fark edebiliriz. Bu da elektrik enerjisi tükettiğini ve bunu ısı enerjisine dönüştürdüğünü gösterir.
  • Üçlü, dörtlü, beşli prizler de tahmin ettiğimizden daha fazla enerji harcarlar. Bu tip prizleri mümkün olduğunca az kullanmak gerekmektedir. Kullanmak gerektiğinde de kablo uzunluğunun mümkün olduğunca kısa ve kablo kalitesinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir.
  • Elektrikli aletler akıllıca kullanılmalıdır, aksi halde çok daha fazla enerji harcarlar. Ekmeği fırında kızartmak, kızartma makinesinde kızartmaktan 3 kat fazla enerji harcar. Eğer evde birden fazla fırın varsa mümkün olduğunca küçüğü tercih edilmelidir. Mikrodalga fırınlarda pişirme 2-10 dakikada, ısıtma 10-30 saniyede gerçekleşir, bu nedenle geleneksel fırınlara göre yüzde 60 oranında tasarruf sağlanmış olur. Aynı bu durum gibi  küçük ekranlı televizyonlar, büyük ekranlı olanlara göre daha az elektrik enerjisi tüketirler.
  • Derin dondurucudan çözülmesi için çıkarılan yiyecekler buzdolabının içinde çözülmeye bırakıldığında çözülürken dolaba soğukluk vereceği için enerji tasarrufu sağlamış olur. Sıcak yiyecekler koymak ise tam aksine enerji tüketimini artırır.
  • Saç kurutma makinesi 10 dakika çalıştığında, 60 watt´lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer bir elektrik tüketir. Bu nedenle özellikle sıcak havalarda saç kurutma makinesi kullanmamak tasarruf sağlar.
  • Çamaşırlarınızı yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanmak tasarruf sağlar. Makine elektrik enerjisinin yüzde 90’ını suyu ısıtmada harcar. 30-40 derece su sıcaklığı, çamaşır için en uygun sıcaklıktır.
  • Kompakt floresan lambalar, normal lambalardan 5 kat daha az enerji tüketirler ve 10 kat daha uzun ömürlüdürler. Standart lambaların ömrü 750-900 saat iken kompakt floresan lambaların ömrü 10 bin saattir. Enerji koruyucu lambalarla aydınlatma maliyeti yüzde 75 azaltılabilir. Normal lambalar enerjinin önemli miktarını aydınlatmada değil, ısınmada kullanır. Odadan ayrılırken lambaların kapatılması gerekir. Lambaların daha iyi çalışması için kuru bezle temizlenmelidir. Kirli ve tozlu lambalar, yüzde 25 daha fazla enerji tüketir. Bulanık görünüşlü kompakt floresan lambalar kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Daha ucuz olmasına rağmen daha çok elektrik tüketen B, C, D, E, F, G sınıfı beyaz eşya yerine, pahalı olmasına rağmen A sınıfı beyaz eşya tercih edilmesi gerekir. Bu sayede daha pahalı alınan bir A grubu beyaz eşya kısa sürede fiyat farkını çıkarıp uzun dönemde de tasarruf sağlamaktadır. A grubu beyaz eşyelerın artık A+,A++,A+++ modelleri bulunmaktadır, alırken bunlar tercih edilmelidir.
  • Evlere taktırılan ve halk arasında “akıllı saat” olarak bilinen  elektronik sayaçlar ile de elektriği tasarruflu kullanmak mümkündür. Bu sayaçlar ile  günün farklı zaman dilimlerinde tüketilen elektrik enerjisine farklı fiyat  tarifesi uygulanır. Üç farklı zaman diliminin uygulandığı bu tarz sayaçlarda 06.00-17.00  saatleri arası, 17.00-22.00 saatleri arası ile 22.00-06.00 saatleri arası farklı  fiyatlandırılır. Bu saat dilimleri içinde ise en düşük ücretlendirme gece  dönemi olarak adlandırılan saat 22.00-06.00 arasında gerçekleşmektedir. Bu nedenle  bulaşık ve çamaşır makinesi, ütü gibi cihazların gece saatlerinde kullanılması  önemli ölçüde tasarruf sağlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*