Kuyumcuların İkiyüzlülüğü

Hani artık bankalar da altın alıp satabilecek, bununla ilgili bir kanun tasarısı gündeme gelmişti. Bankalar aracılığı ile zaten gram altın alınıp satılabiliyor, bu uygulama çeyrek altın, tam altın gibi altın türleri için de geçerli olacak şekilde tasarlanıyor. Ancak kuyumcular buna tepkili, altın işinden bankalar ne anlar, altını sadece kuyumcular alıp satmalıdır diyorlar. Ancak, bu o kadar ikiyüzlü bir talep ki, biran evvel altının, kuyumcuların tekelinden kurtulması gerekiyor. Hatta bırakın bankaları, bu memlekette bu kadar çıkarcı ve ikiyüzlü kuyumcu olduğu müddetçe, altın bakkallarda bile satılmalıdır.
Eğer kuyumcuları sadece altın almak için kullanıyorsanız genelde sorun yaşamazsınız. Gerçi eğer altın çok düşmüş ise, bu kuyumcu esnafı elimde kalmadı diyerek sizi gönderebilir. Eğer altının fiyatı çok düşmüş ve yükseleceği konuşuluyor ise, birkaç kuyumcu da dolaşsanız, ellerinde hiç çeyrek altın kalmadığına şahit olabilirsiniz. Gözünüzün içine baka baka yalan söylemekten hiç çekinmezler kuyumcular sadece kendi çıkarlarını korumak amacıyla.

Kuyumcuların asıl sadece kendi çıkarları peşinde olan, dürüst olmayan ve yalancı olduğunu; bir kısmı istisna; genelinin çıkarı için esnaflığı bir köşede bıraktığı durum ise iş altınınızı satmaya çalıştığınızda görürsünüz.

Eğer altın fiyatı biraz yükselmişse, bu kuyumcu arkadaşlarda bol bol çeyrek, yarım ve tüm altın, ya da bilezik vardır. Ancak ne hikmetse, ellerinde hiç para yoktur. Altınınızı satmaya kalkarsanız, nakitim yok cevabıyla kapıdan dönersiniz. Çok nadir de olsa, piyasa fiyatının biraz altında alabileceğini söyleyen kuyumcu çıkar karşınıza. Ancak bu zevat, bu kitapsız, altın almaya kalktığınızda anında o yüksek fiyattan size altın satıverir.

İşte böyle ikiyüzlü, kontrolsüz, denetimsiz bir esnaflıktır kuyumculuk. Biran evvel, kısa mesafede yolcu almayan taksiciler gibi, bu esnafın da denetlenmesi, şikayet edilebilmesi, denetime tabi tutulması gerekir. En iyisi de, altının kuyumcuların tekelinden kurtarılması.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*