Karpal Tünel Sendromu Nedir, Hangi Bölüm Bakar, Teşhis ve Tedavisi Nasıldır

Günümüzde bilgisayar kullanımına bağlı olarak en yaygın görülen rahatsızlıklardan biri de hiç şüphesiz karpal tünel sendromudur. El bileklerinin ağrıması, uyuşma ve parmaklarda karıncalanma gibi sebepleri bulunan hastalık özellikle yoğun olarak klavye ve mouse kullanan bireyler için ameliyata ve vücutta kalıcı hasarlara yol açabilecek kadar tehlikelidir. Biz de bu yazımızda karpal tünel sendromu nedir sorusuna cevap arayacak, bu hastalığın belirtilerine, teşhisine ve tedavi yöntemlerine yer vereceğiz.

Karpal Tünel Sendromu Nedir, Neden Olur

Karpal Tünel sendromu, elimizdeki parmakların hareket ve hissetme yeteneklerinin sağlanmasında rolü olan sinirlerin sıkışmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hastalığa bu ismin verilmesinin sebebi, median sinirlerin el bileğinini içinde karpal tünel denen dar bir boşluktan geçmesidir. İlk üç parmağın hissetmesinde görevli bu sinirler, eldeki kasların çalışmasını sağlamaktadır. Hastalığın oluşma sebebi ise bu sinirlerin karpal tünel içinde basınca maruz kalması ve uzun süreli olarak sıkışmasıdır.

Karpal Tünel Sendromuna Hangi Bölüm Bakar

Uyuşmalar için fizik tedavi bölümüne gidilmesi gerekir. Ameliyat gerektiren durumlarda ise ameliyatlarda  el cerrahisi ve mikrocerrahi branşlarından hekimler görev almaktadır.

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri Nelerdir

Karpal Tünel Sendromunun başlıca belirtisi parmaklarda uyuşmadır. Bunun dışında bilekten kol boyunca devam eden ani ve keskin ağrı, parmaklarda yanma hissi, parmaklarda ve özellikle başparmakta güç kaybı,el ve bilek ağrısıyla uyanma ve genellikle sabahları görülen şişlikler diğer belirtilerdir. Hastalığın başlangıç döneminde; elde güçsüzlük, çabuk yorulma ve parmaklarda karıncalanma hissi görülmekte; ilerleyen dönemlerde ise ağrılar şiddetini artırırken parmaklarda uyuşmanın başladığı görülmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Teşhis Edilir

Hastalığın teşhisinde hastanın şikayeti üzerine genellikle klinik bulgular üzerinden teşhis konulmaktadır. Kesin teşhis için ise EMG (elektromyografi) tetkiki gerekmektedir. EMG  sinir içindeki elektrik sinyallerinin taşınıp taşınmadığını ölçen bir teşhis yöntemidir.

Karpal Tünel Sendromu özellikle yoğun bilgisayar kullananlarda sıklıkla görülmektedir

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Tedavi Edilir

Hastalığın başlangıç döneminde ilaç kullanımı ve el bileği hareketlerinin kısılması bazı belirtileri hafifletmektedir. Bir sonraki aşamada f-hastaya ise stereoid enjeksiyonu yapılmakta, bu şekilde sinir etrafındaki şişlikler azaltılmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanmasıyla geçmeyen durumlarda cerrahi operasyon gerekmektedir. Ameliyatta, el bileği ile avuç içi arasında açılan kesikten karpal tünele ulaşılmakta ve karpal tünel açılmaktadır. Bu şekilde, sinir etrafındaki basınç ortadan kaldırılmış olur. Karpal Tünel ameliyatlarından sonra ağrılar heme geçmez hatta yer yer artış gösterir. Bu durumun sebebi, ameliyata bağlı şişlikler nedeni ile sinirdeki sıkışmanın devam etmesidir. İyileşme süresi 3 ila 6 ay arasını bulabilmekte, hatta bazı ağır durumlarda tam olarak iyileşme mümkün olmamaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*