Twitter Nasıl Kullanılır

Son zamanlarda Facebook kadar popüler bir sosyal ağ haline geldi Twitter. Biz bu yazımızda yeni başlayanlar, bilmeyenler için Twitter kullanımı, resimli olarak Twitter nasıl kullanılırı irdeleyeceğiz. Bu yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra siz de deneyimli bir Twitter kullanıcısı olabilirsiniz. İyi Tweet atmalar 🙂

Twitter’a Üyelik Nasıl Yapılır

Twitter.com’u açın. Sağ altta yer alan Twitter’a kaydol butonunun bulunduğu yerdeki ad, soyad ve eposta ve şifre bilgilerini doldurun. Şifre seçimi ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

twitter kaydol

Karşınıza çıkan sonraki adımda kullanıcı adınızı seçin. Twitter’ın size önerdiği kullanıcı adını beğenmediyseniz, değiştirebilirsiniz.

twitter kullanici adi secimiDaha sonraki sayfada Twitter size 5 adımlık yol haritası gösterecek. Sonrakiyi seçerek o 5 adımı tamamlayın.

1. adımda size önerilen en az 5 kişiyi takip edin.

Sonraki adımlarda Twitter’ın size önerdiğini yapmak istemiyorsanız, sayfanın en altındaki bu adımı atla seçeneğini seçebilirsiniz.

Resim yükle kısmında kullanmak istediğiniz bir resmi yükleyebilirsiniz.

Kişisel bilgiler kısmında kendiniz hakkında kısa bir bilgi yazabilirsiniz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra aşağıdaki safya açılacak.

twitter kullanımı

Gelelim Twitter ile ilgili bazı kelime ve anlamlarına.

Tweet: Twitter’daki en fazla 140 karakter olabilen gönderilerinizdir. Facebook gönderileri gibidir. Yazdıklarınız Tweet olarak adlandırılır. 140 karakterde istediğinizi yazabilirsiniz.

Gündem: İngilizce adı Trending Topic, ya da kısa TT dir. O anda Twitter’da en çok konuşulan konuları gösterir. Gündemin altındaki başlıklara tıklayınca, o konu hakkında kimler ne yazmış sağ tarafta çıkar. Gündem’in yanında yer alan değiştir butonuna tıklayarak Türkiye‘yi seçmenizde fayda var.

ReTweet: Bir kişinin gönderdiği Tweet’i sizin de paylaşmanızı sağlar. Yani o kişi ne yazmışsa, siz de onu kendi duvarınızdan paylaşırsınız ReTweet yapınca.

Hashtag: Hashtagler, # işareti ile başlar. Bir Tweet gönderirken, bir kelimenin başına # koyarsanız, o kelime gönderinizde link olarak çıkar. Ona basılınca, o kelime ile ilgişi başka kimler ne yazıyor kolaylıkla görebilirsiniz.

@ Bağlan: Bu sol üstte görülen butondur. Size birisi bişey yazmışsa, bu butona basarak görebilirsiniz.

Twitter’da Takip edecek kişileri bulmak

Yukardaki ara yazan kısımda ilginize göre birşey arayarak, o konu hakkında yazı yazan kişilerin Tweetlerini görebilirsiniz. Bir kişinin sayfasına gidip, yani kullanıcı adına tıklayıp takip et butonuna basarak o kişiyi takibe alabilirsiniz. Takip ettiğiniz kişileri Tweetleri, Ana Sayfa’ya tıkladığınızda orta alanda tweetler bölgesine görülür.

twitter nasil kullanilirYukardaki resimde de gördüğünüz gibi, Ankara araması yaptık.

O konuda yazı yazan kişilerin gönderileri çıktı karşımıza. İlginizi çekenlerin kullanıcı adına tıklayarak takibe alabilirsiniz.

Daha sonra ise ana sayfa butonuna basarak o kişilerin gönderilerini görebilirsiniz.

Ayrıca forum ya da sözlüklerde, ünlülerin Twitter’ları gibi konularda ünlülerin Twitter adreslerine giderek takibe alabilirsiniz.

Takip ettikleriniz ve Takipçileriniz Nerede

Anasayfada, adınız soyadınızın hemen altında, Takip ettikleri ve Takipçileri şeklinde rakamlar göreceksiniz.

takip edenler takip ettiklerimYukardaki resimdeki rakamlara tıklayarak sizin takip ettiğiniz kişileri ve sizi takip eden kişileri görebilirsiniz.

Takipçilerinize bakara, takipçilerinizi takip etmek de iyi bir fikirdir. Onlara jesttir.

Sizin takip ettiğiniz kişileri açarak da, takip ettiğiniz kişiyi takip etmeyi bırakabilirsiniz. Eğer çok fazla gönderi gönderiyor ya da hoşunuza gitmeyen yazı yazanlar varsa, takip etmeyi bırakabilirsiniz.

Hepsi bu kadar, mutlu Tweetler 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*