Uçaklarda Neden Paraşüt Olmaz?

Hiç düşündünüz mü uçaklarda neden paraşüt olmaz. Ya da uçaklarda yolculara mesela koltuk altlarında can yeleği gibi neden paraşüt sağlanmaz. Uçak düşerken acil çıkış kapıları açılsa ve tüm yolcular paraşütle atlayıp canlarını kurtarsa ne güzel olmaz mıydı? Hem uçakta paraşütünün olması insana müthiş bir güven verir, panik atak, uçak fobisi gibi sorunlar da ortadan kalkardı. Ama ne yazık ki uçaklarda paraşüt yok, yolculara paraşüt verilmiyor. Bunun sebebi ise oldukça mantıklı nedenlere bağlı. Gelelim uçaklarda paraşüt olmayışının nedenlerine..

Uçakta yolculara paraşüt sağlanmamasının nedenleri

  1. Paraşüt kullanmayı öğrenmek basit bir şey değil. Hele ki uçak düşerken yüzlerce yolcunun o panik içerisinde nizami bir şekilde sıraya girip, uçaktan atlaması imkansız. Muhtemelen böyle bir durumda oluşacak izdihamda daha uçak düşmeden yolcular yere düşer ya da birbirlerini ezerlerdi. Paraşüt olsa, o karmaşada uçak düştüğünde kurtulacak kişiler de kurtulamazdı.
  2. Uçakla seyehat etmek, yapılan araştırmalara göre en güvenli seyehat türü. Yani bir uçağın kaza yapma ihtimali, bir otomobil, gemi ya da trenden daha düşük. Diğer ulaşım türleri ile karşılaştırıldığında, uçağa sıra gelmeden önce her arabada fırlatma koltuğunun olması gerekirdi. Her arabada fırlatma koltuğu yapılmadan, teknoloji o kadar ilerlemeden uçaklarda paraşüt istemek çok da mantıklı değil.
  3. Uçak kazalarının %75’i uçak inerken ya da kalkarken gerçekleşiyor. Bu durumda ise yolcularda paraşütün olması hiçbir işe yaramayacaktır.
  4. Uçak kazalarının sadece %10’u uçağın arızalanması vb. nedenlerle uçak yaklaşık 8 – 10 bin metrede iken gerçekleşiyor. Bu durumda ise o yükseklikte uçaktan paraşütle atlanır ise, basınç, sıcaklık ve oksijen azlığı nedeni ile insan vücudunun sağlam yere inmesi neredeyse imkansız.
  5. Uçaklara her yolcu için paraşüt yerleştirmek ekonomik olarak uçak üreticilerini ve havayolu firmalarını zorlar. Bu durum da doğal olarak bilet fiyatlarına yansır ve uçakla uçan kişi sayısı azalır.
  6. Uçakta paraşüt olsa bile, uçak o hızla düşerken kapıyı açmak ve kendini yaralamadan yolcuların uçaktan paraşütle atlaması imkansıza yakın. Çünkü hem uçak çok hızlı düşüyor, hem de yolcular paraşüt kullanma konusunda eğitimsiz olacaklar. Ayrıca çocuklar ve bebekler bu durumda ne yapacaklar?
  7. Özetle uçaklarda paraşüt olsa bile, kullanmak mümkün olmayacaktır. O yükseklikte, sıcaklıkta, basınçta uçaktan atlayacak kişiler hayatta kalamayacaklardır. Ayrıca o basınça uçağın kapısını da açmak imkansızayakın olacaktır. Hem işe yaramayacak, hem de ekonomik olmayan nedenlerle uçaklarda yolculara paraşüt verilmemektedir.

2 yorum

  1. Şöyle yapsınlar: Yolcuların oturduğu kısımda koltuklar dahil bütün malzemeleri en en en hafifinden imal edip o kısmı savaş uçaklarının pilot fırlatma mekanizmasına benzer şekilde fırlatılabilir yapsınlar ve üzerine de kocaman bir paraşüt yapsınlar. En azından çok sert bir iniş olmaz.

  2. uçakta paraşüt olduğunu bir film de gördüm. Emergency parachute, film gereği olabilir mi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*