Yemek Sonrası Kusmak

Soru: Yemeğimi yedikten sonra çok bulantı oluyor ve istifra etmek zorunda kalıyorum. Bu sorunu nasıl giderebilirim?

Cevap: Yemek sonrası mide bulantısı ve kusma hazımsızlık problemlerindendir. Öncelikle mide bulantısına eşlik eden şikayetleri iyi incelemek gerekir. Örneğin bulantı ve kusmaya mide ağrısı eşlik ediyor mu? Mide ağrısı da varsa ağrının karakterini incelemek ve sorasında mide ağrısına neden olan gastritin çeşidini saptamak ve hızla tedavisine başlamak gerekmektedir.

Kusmanın en sık nedenlerinden biri gastroenterit denilen durumdur. Kusma ile ilgili yazımız bu konuda size yardımcı olacaktır. Ayrıca bulantı ve kusma reflüde de görülebilen bir durumdur. Bu nedenle kusmaya yatınca ağıza acı su gelmesi gibi şikayetlerin eşlik edip etmediği sorgulanmalıdır. Bu konuda da reflü ve mide ekşimesi ile ilgli yazmızı okumanızı tavsiye ederiz. Kusma basit bir problem gibi görünse de sık kusmak yemek borusuna zarar verip zamanla çok ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle eğer durum çık sık tekrarlanıyorsa bir iç hastalıkları uzmanına gitmekte fayda vardır.

Bir yorum

  1. benim 2senedir akşam yemeklerinden sonra düzenli olarak kusuyorum yediklerime dikkat etmeme rağmen bu durum devam etmekte ve 18yaşındayım tam olarak neden bulamıyor ne yapmam gerek

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*