22 Nisan Dünya Günü

Google, bugün 22 Nisan Dünya Günü’ne özel bir doodle ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Peki nedir bu Dünya Günü, kim icat etti, ne zamandan beri kutlanıyor? Cevapları yazımızda…

Google tarafından 22 Nisan Dünya Günü için tasarlanan doodle

Bir bu eksik kalmıştı diyebilirsniz ama bizim braz yabancı olduğumuz bu özel gün dünyanın pek çok yerinde 40 yılı aşkın süredir kutlanıyor. Böyle bir özel gün talebi ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCODünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla ortaya çıktı.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart’ı önermiş olsa da, daha sonra çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

Günümüzde ise bu özel gün 175’den fazla ülkede kutlanmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*