Hastamızın Akciğerinden Su Alınıyor, Hayati Tehlikesi Var Mıdır?

Soru: Hastamızın akciğerinden sürekli su alınıyor. Litrelerce su alındı su bitmek bilmedi. Akciğerinden ve burnundan parça alındı. 3 aydır iyileşemedi. Nefes alamıyor konuşamıyor , hayati bir tehlikesi olabilr mi ?

Cevap: Bu gibi durumlarda hastayı görmeden cevap vermek imkansızdır. Her hastanın hastalığı kendine özeldir.

Ancak sorunuzdan anladığımız kadarıyla hastanız düzenli olarak tedavi olmaktadır. Bu sorunun en iyi cevabını hastanızı tedavi eden doktor verecektir.

Şimdi de Akciğer su toplaması ile ilgili elimizden geldiğince bilgi verelim:

Akciğerde su toplanması olarak bilinen durum, aslında göğüs içerisinde fakat akciğerlerin dışında sıvının birikmesi durumudur.

Sıvı, göğüs duvarının iç kısmında bulunan zar ile akciğerin yüzeyini kaplayan zar arasındaki boşlukta birikir.

Bu nedenle de hastanın nefes alması oldukça zorlaşabilir.

Akciğerde sıvı nasıl oluşur?

Bu boşlukta normalde sürekli oluşan ve emilen sıvı denge halindedir.  Bu denge genellikle iki nedenle bozulur. İlk neden, özellikle kalp – böbrek yetmezliği tablolarında gözlenen basınç dengelerinin bozulması ve buna bağlı olarak sıklıkla sarı renkte sıvı oluşumudur. Diğeri ise zatüre sonrası görülen yine koyu sarı renkte ya da özellikle kanser hastalarında gözlenen damar geçirgenliğinin artmasına bağlı olarak gelişen kanlı sıvı birikimidir.

Akciğer su toplaması tedavisi nasıldır?
Sıvı birikimi kalp böbrek yetmezliği sonrası oluşmuşsa öncelikle bu organların yetmezliğine yönelik tedavinin uygulanması gerekir. Sıvı çok fazla ise kateter veya göğüs tüpleri kullanılarak boşaltılır.

Kanserli hastalarda ise sıvının boşaltılarak tekrar oluşmasını engellemeye yönelik olarak akciğer ve göğüs duvarında bulunan zarların birbirine yapışmasını sağlamak amacıyla tedaviler uygulanması gerekir. Bu yöntemler kapalı endoskopik yöntemlerle yapılan pudra uygulaması veya zarın soyulması işlemleridir. Göğüs içine verilen pudra bir yangılanma oluşturarak zarların birbirine yapışmasını sağlayarak sıvının birikebileceği potansiyel boşluğu kapatır.

 

2 yorum

  1. merhabalar..bana yardımcı olabilmeniz için kademe kademe anlatmak istiyorum..dedem 4 ay önce kalp ameliyatı oldu ve kalp kapakçığı değişti.doktoru hiçbir sorun olmadığını kalbinn çok iyi olduğunu söyledi..fakat yaklaşık 1-1.5 aydır ciğerlerinde su toplanıyor.diren tedavisi yapılıyor fakat su bitmek bilmiyor.suyun rengi pembemsi geliyor..dedem uzun zmandır hastanede olduğundan doktoru bayram için eve gönderdi 3 günlüğüne,bugün tekrar hastaneye döndü ve hala su alınmakta.aşırı kilo kaybı oldu ve iştahsızlık var..işin garibi doktoru iyi olacağını söylüyor.sizce bir risk var mı???

  2. akcilerden alınan suyun zararı olabilimi? ve nedenleri neden oluşur akciyerleri neden su laır nedenlerini açıklarmısınız ve kusması normamidir ve neden kusar?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*