Doktor Maaşları Ne Kadar

Halk olarak elalemin maaşının ne kadar olduğuna, kimin ne kadar para kazandığına çok meraklıyızdır. İyi kazandığını düşündüğümüz birisini veya bir işletmeyi görür görmez heme bilançosunu çıkarmaya ne kadar kazandığını hesaplamaya çalışırız. Bunla ilgili güzel de biz özlü sözümüz vardır, “Zenginin malı züğürdün çenesini yorar” şeklinde. Halk arasında en çok kazandığı düşünülen meslek gruplarından birisi de doktorlardır. Pek çok insan sadece kuru meraktan doktorların maaşını bilmek isterken, üniversite kapısındaki pek çok genç de tercihlerini etkileyecek olan bu rakamları bilmek istiyorlar. Biz de bu yazımızda oldukça karmaşık bir yapısı olsa da doktor maaşlarının üzerindeki perdeyi biraz kaldıralım istedik. 

Aile Hekimi Maaşları

Aile hekimlerinin naaşları büyük değişkenlik gösteriyor. Performans usulü verilen maaşlarda ülkemizin ücra köşelerinde 8.000 – 9000 TL. civarında seyrederken nispeten gelişmiş bölgelerde ve büyük şehirlerde bu rakam 5.000 – 6.000 TL. dolaylarında.

Asistan Doktor Maaşları

Asistan doktorlar iki tür hastanede görev alıyorlar. Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde asistan doktorlar 3.500 – 4.500 TL. arasında maaş alırken, üniversite hastanelerinde görev yapanların maaşları bu rakamlardan yaklaşık 500 – 1.000 TL. arası daha düşük. Yalnız doktorların girdikleri amliyat sayısı, baktıkları hasta sayısı ve tutuğu nöbete göre değişmekte.

Uzman Doktor Maaşları

Uzman doktorların maaşları da bulundukları bölgeye ve baktıkları hasta sayısına göre oldukça değişiyor. Büyük şehirlerde ve doktor başı hasta sayısının görece az olduğu yerlerde uzman doktorlar 5.000 – 6.000 TL. civarı maaş aılrlarken, mahrumiyet bölgelerinde bu rakam 9.000 – 10.000 TL.’yi bulabiliyorlar. Uzman doktorların girdikleri amliyat, baktıkları hasta ve tutuğu nöbet de yine maaşı etkiliyor.

Doktorların Emekli Maaşları

Doktorlar çok düşük emekli maaşı alıyorlar. Bunun sebebi aldıkları maaşının az bir kısmının taban ücret olması ve maaşlarını büyük oranda emekliliğe katkısı olmayan döner sermaye ödemelerinin oluşturması. Hükumetin ise bu durumun düzeltilmesi için bir çalışma yaptığı biliniyor.

3 yorum

  1. pilot maaşları bunun iki katı bu ne yaa doktor çok diye herhaldeeee

  2. pilot maaşları daha çok pilot olcam yaaaaa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*