28 Şubat Soruşturması Nedir

Son günlerin en popüler haberi hiç şüphesiz 28 Şubat soruşturması. Dönemim askerlerinin ve sürecin önemli figürlerinden Emekli Orgeneral Çevik Bir’in gözaltına alınmasıyla bir anda dikkatleri üzerine çeken soruşturma pek çok tartışmaya da gebe olacak gibi gözüküyor. Gelin 28 Şubat soruşturması nedir , nerelere uzanacak biraz akıl yürütelim.

Yaşı 20’den küçük olanlar hatırlamaz ama yakın tarihimizin en önemli olaylarından biridir 28 Şubat. Adını aynı gün yapılan bir Milli Güvenlik Kurulu toplantısından alan ve Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah-Yol hükumetinin yıkılmasına neden olan süreç Türkiye’nin yakın tarihini büyük ölçüde etkilemiş o dönemde okuduğu bir şiir yüzünden hapse atılan Recep Tayyip Erdoğan’a ve onun lideri olduğu AK Parti’ye iktidar yolunu açmıştı. Zamanın Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu tarafından “1000 yıl sürecek” şeklinde ifade edilen süreç 3-4 yıl geçmeden bitmiş 8 yıl kesintisiz zorunlu eğitim, başörütüsü yasağı ve katsayı uygulaması gibi dönemin ürünü olan kararlar da AK Parti hükumetleri süresince yavaş yavaş tarihin tozlu raflarına kaldırılmıştı.

28 Şubatta, tanklarla demokrasiye balans ayarı yapılmıştı

Şimdi ise Türkiye önemli bir dönemeçte. Demokrasiye balans ayarı olarak nitelenen süreç yargılanıyor. 12 Eylül’ün yargı karşısına çıkarıldığı şu dönemde postmodern darbe olarak nitelenen 28 Şubat’ın yargılanmaması garip olurdu zaten. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma şimdilik sadece askerleri kapsasa da kamuoyundaki beklenti soruşturmanın genişleyeceği ve süreçte aktif görev almış gazeteci, akademisyen, iş adamı ve bürokratların da göz altına alınıp sorgulanacağı yönünde.

Sürmekte olan soruşturmada şu an gözaltına alınmış olan 31 emekli asker “Hükumeti devirmeye ve anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs”ten sorgulanıyorlar. İlerleyen aşamalarda soruşturma genişledikçe buradan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*