Tutanak ile İş Akdim Fes Edilirse Kıdem Tazminatı Alabilir Miyim?

Soru: Merhaba ben 8 yıldır aynı iş yerinde sigortalı olarak calışıyorum. Bir tutanak yedim 2. tekrar olursa iş aktimin fes edilecekmiş diye şayet.

2. tutanak da tutulacak olursa işten çıkartılacagımı söylüyorlar işten cıkartırlarsam kıdem tazminatımı alabilirmiyim? Teşekkürler.

Cevap: İş sözleşmeniz eğer geçerli ve haklı sebeplere dayanarak fesh edilir ise kıdem tazminatı alamayabilirsiniz. Haklı sebeplerle iş sözleşmesi fesih maddelerinde yer alan sağlık vb nedenlerle işten çıkarılma durumunda kıdem tazminatı alınır, ahlak kurallarına uyulmaması nedeniyle işten çıkarılma durumunda kıdem tazminatı alınmaz.Ancak eğer iş sözleşmeniz geçerli sebeplerle fesh edilmiyor ise;

İş sözleşmesi feshedilen işçi, fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli bir sebep olmadığı iddiası ile fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde iş mahkemesinde dava açabilir.

Dava neticesinde işinize tekrar dönebilirsiniz ya da işvereninizle anlaşıp kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Burada size tavsiyemiz, tekrardan hakkınızda tutanak tutulacak bir durum oluşturmamanız.
Ancak işveren sizi işten çıkarmak ve sizi zorlamak için tutanak tutuyor ise ve kıdem tazminatınızı da ödemeye yanaşmıyor ise, iş mahkemesinde dava açmanızda fayda var. Dava neticesinde eğer işten çıkarılma nedeniniz tamamen haklı sebeplere dayanmıyor ise kıdem tazminatınızı alırsınız.

Bir yorum

  1. merhaba ben 2bucuk yıldır devlete baglı ama taseron ışcı olarak calısıyordum benı ve ıkı arkadasımı sucladılar savcılıga verdıler ve bızı ısten 2 gun ıserısınde cıkardılar ben savcılıktan takıpsızlık aldım dıger arkadaslarımın mahkemelerı suruyor ben baraon avkat tuttum kıdem ve ıhbar tazmınatı ıcın işeme tekrar donus ıcın kazanabılırmıyım işe donus ıcın 1 ay ıcınde acılması gerekıyormus ama ben cıkalı 9 ay oldu bır tv kanalında ızlemıstım işe donusler 10 yıl ıcınde dava acılabılecek dıye bıgılendırırsenız sevınırım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*