2B Yasası Son Durum

Kamuoyunca uzun zamandır beklenen 2B arazileriyle ilgili çalışmalarda nihayet son aşamaya gelindi. Hükumet yetkililerinin yaptıkları açıklamalar çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ortaya koysa da önceki tecrübelerden hareketle yine bir aksama bekleyenlerin sayısı hiç de az değil. Biz de bu yazımızda orman vasfını kaybetmiş ama hala orman statüsünde bulunan hazine arazileri tanımlamak için kullanılan 2B arazilerinin ne olduğunu kısaca açıklayacak, ilgili kanunla alakalı son bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

2B Nedir

Başta İstanbul olmak üzere daha çok büyük şehirlerde yoğunlaşmış olan 2B kapsamındaki orman statüsündeki araziler uzun yıllardır ülkemizin kanayan bir yarası durumunda. Ülkemizdeki kaçak ve özensiz yapılaşmanın en önemli sonuçlarından biri olan bu durum ilgili yerlerde kalan vatandaşları da hukuksuz bir durumla karşı karşıya bırakıyor. belediyeler ilgili yerlere elektrik, su götürse de, yol, kanalizasyon, çevre düzenlemesi dahil her türlü imkan bu bölgeler için hiçbir ayrım yapılmadan verilse de bu durum ilgili arazilerin hukuksuz durumunu değiştirmiyor. AK Parti Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer zamanında hem bu hukuki durumu çözmek hem de devlete ek kaynak oluşturmak için bir kanun hazırlamış fakat ilgili kanun cumhurbaşkanınca veto yemişti. Pes etmeyen hükumet bu sefer kanunu geçirmeye kararlı.

2B Yasası Ne Zaman Çıkacak

Yakın zamanda Bülent Arınç 4+4+4 yasa tasarısından sonra meclisin ilk gündeminin 2B kanun tasarısı olacağını belirtmişti. Konuyla alakalı son açıklama ise Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan geldi. Eroğlu, 2B ile ilgili kanun taslağının hazır olduğunu, bu konudaki çalışmaların yüzde 80’inin tamamlandığını ifade etti.


Bakanın ifadeleri şu şekilde:

“2B ile ilgili kanun taslağı hazır. Sadece Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün bazı bölgelerdeki çalışmalarını tamamlamasını bekliyoruz. Ornan kadastrosunun yüzde 95’i de bitti. Onları da tamamlayarak tam manasıyla çıkarmak istiyoruz. Bu konuda hazırlıklar yapıldı. Muhtemelen bu yıl sonuna doğru, Meclis açılınca gündeme geleceğine inanıyorum. Bu çözülmesi gereken bir kangren. Çünkü bazıları sanıyor ki bu orman alanlarının satılması.

Bu orman vasfını kaybetmiş, üzerine fabrikalar, beldeler, organize sanayi bölgeleri kurulmuş yerler. Sanıldığı kadar büyük de değil. Yolları, gölleri çıktıktan sonra 235 bin hektar. Halbuki biz sadece 2009 yılında bunun iki katından fazla ornan kazandırdık. Bunu milletimizin bilmesi lazım.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*