8 Mart Kadınlar Günü

8 Mart tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlar günü olarak kabul edilmekte ve kutlanmaktadır. Kadınlar günü hem kadın haklarının gündeme geldiği ve tartışıldığı, aynı zamanda çalışan emekçi kadınların hatırlandığı ve iş dünyasındaki kadın haklarının kollanması hakkında bilincin oluşturulmaya çalışıldığı bir gündür. Kadınlar gününün aslında ilk adı, emekçi kadınlar günüdür ancak daha sonra genelleştirilerek dünya kadınlar günü olarak anılmaya başlamıştır. Türkiye’de kadınlar günü olarak bilinen özel gün, dünyada İngilizce adıyla International Women’s Day olarak anılmaktadır. Yani Türkçe karşılığı Uluslararası Kadınlar Günü‘dür.

Kadınlar günü tarihsel olarak herne kadar emekçi ve çalışan kadınlar ile birlikte ortaya çıkmış olsa da, günümüzde kadına sevgi ve saygı ile de bütünleşmiştir. Bir nevi sevgililer günü, anneler günü mahiyetine bürünmektedir.Penguen Dergisinin Kadınlar Günü Karikatürü

Dergi son zamanlarda basında sık sık haber olan kadına şiddet temasını kadınlar günü ile birleştirip, trajikomik bir kapak ile çıkmıştır bu hafta piyasaya.

kadınlar günü karikatür

Penguen dergisinin kadınlar günü temalı kapağı.

Google’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Logosu

Google da 8 Mart’ta kadınları unutmayıp, kadınlar gününe özel bir logo, yani doodle tasarlamıştır. Google’ın bugüne özel logosu aşağıdadır.

kadınlar günü logo

Google'ın hazırladığı kadınlar günü logosu.

Google’ın hazırladığı logoda kadın ve erkek cinsiyet işaretleri ve çiçek yer almaktadır. Emek’ten ziyade sevgiye daha çok anlam veren bir çalışma olmuşa benziyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*