Aslında İş Mülakatlarında Sorulması Gereken Sadece 3 Soru Vardır

İş mülakatlarında çoğu zaman mülakata giren tarafından anlamsız bulunan bir çok soru sorulur. Mülakat yapan için soruların belli anlamları vardır ancak mülakata girenler için sorulan bir çok soru oldukça anlamsızdır ya da basit bir cevabı vardır. Örnek vermek gerekir ise;Neden bizim şirkette çalışmak istiyorsun ya da neden şu sektörde değil de bu sektörde iş arıyorsun gibi bir sorunun cevabı gayet basittir: Çünkü işsizim. Ya da maaşım yetmiyor, daha yüksek maaşlı bir iş ve pozisyon arıyorum.

mülakatlarda sorulan sorularAncak, sizden beklenen cevap, sizin şirketiniz şöyle kurumsal, böyle global, bu nedenle kendimi en iyi bu şirkette ifade edebilirim gibi bir cevaptır. Halbuki gerçek cevap ya da o anda mülakata giren kişinin kafasından geçen asıl cevap asla bu değildir.

Bu ve benzeri, ne kadar sosyalsin, okurken ders dışı ne faaliyetler yaptın, risk alır mısın, bir liderlik hikayeni anlat, güçlü ya da zayıf yönlerin nedir gibi bir çok soru tamamen anlamsız ve de gereksizdir.

Aslında anlamlı olan ve sadece sorulması gereken 3 soru vardır ve bunlar:

  1. Sen bu işi yapabilir misin? Soru basit olmasına rağmen, çok şey ifade eder. Başvurduğun bu iş şu şu bilgileri ve özelliklere sahip olmayı gerektirir, bu işin altından kalkabilir misin, öğrenebilir misin, bize bu işi yapabileceğini anlat, göster.
  2. Bu işi sevecek misin? İşin kişiye ne kadar uyumlu olduğu, şirket ve çalışma ortamı ve yapılan işin kişiye ne kadar uyduğu ve severek çalışıp çalışamayacağı gibi konuları içerir ve mutlaka sorulması gereken bir sorudur.
  3. Biz senle çalışabilir miyiz? Sen nasıl birisin, seninle anlaşabilir miyiz, çalışabilir miyiz, takım çalışması gerekirse yatkın mısın, bireysel çalışma ağırlıkta ise bunu yapabilir misin, agresif misin, alıngan mısın gibi bir çok detayı barındırır.
Hepsi bu. Bu 3 soruyu soran ve hakkıyla cevaplanmasını bekleyen şirketler kazanır. Mülata giren kişi de karşıma acaba hangi saçma soruyla çıkacaklar kaygısı yaşamaz ve kendisini olmadığı biri olarak göstermek zorunda kalmaz.

Bu sorular dışındaki sorulan tüm soruların cevabı aynıdır; “Çünkü işsizim”, “daha çok paraya ihtiyacım var”, “liderlik yönlerim güçlüdür”, “takım çalışmasına yatkınım ancak bireysel olarak da çok iyi çalışırım”.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*