Kusma Nedenleri – Kusmaya Ne İyi Gelir

Bu yazımızda kusma neden olur, kusmanın nedenleri nelerdir, kusma tedavisi nasıldır ve kusmaya ne iyi gelir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kusma Neden Olur

Kusma hemen hepimizin başına gelebilen, insanı bitkin hale düşürüp hayat kalitesini bozabilen bir durumdur. Birçok hastalığın belirtisi, birçok ilacın yan etkisi olarak görülebilir. Örneğin kusma kanser ilaçlarının yan etkisi olarak görülebilir. Bu durumdaki kusma çok şiddetli olabilir ve bunun için verilebilecek oldukça kuvvetli ilaçlar bulunmaktadır. Taşıt tutması durumunda görülen kusmada da araca binmeden kişiye verilebilen ve kusmanın böylece önlenebildiği ilaçlar bulunmaktadır. Kusma Meniere hastalığı denilen iç kulak iltihabında da görülebilir ama baş dönmesi, kulakta çınlama gibi eşlik eden belirtiler oldukça farklıdır. Yani kusmanın sayılabilecek çokça nedeni bulunmaktadır. Ama en çok da ishalle birlikte gastroenterit denilen barsakların iltihabında görülür. Kusma ishalle birlikte, gelişmekte olan ülkelerdeki çocuk ölümlerinin önde gelen nedeni olan gastroenteritlerde çocuğun susuz kalmasına neden olur. Erişkinlerde böyle bir durumda hasta bol su içerek su açığını kapatabilir ama çocuklarda bu durum ölümcül olabilir. Bu nedenle kusmada en çok endişelendiren kişinin dehidrate kalması yani vücudundaki su miktarının aşırı düşmesidir. Vücudun su seviyesi çok önemlidir, çünkü bu durum vücutta dolaşan kan miktarından organlarda etkili olan birçok biyokimyasal olaya ve bu biyokimyasal tepkimelerdeki enzimlerin çalışmasına kadar vücudun her noktasına etkir. Kişinin susuz kalması kalp yetmezliğine ve de ölüme götürebilir.


Kusmayı Ne Keser

Kusması olan birine ilk yapılacak şey yavaş yavaş ve en az kustuğu miktarda sıvı vermektir. İçersem yine kusarım bu yüzden bir şey yiyip içmeyeyim mantığı son derece yanlış ve tehlikelidir. Hastanın tuzlu bir şeyler yiyerek bulantısını bastırması sağlanabilir. Tuzlu ayran içirilerek hem sıvı alımı sağlanır hem de tansiyon düşmesi önlenir. Ama en çok da bol su içmesi sağlanmalıdır. İçtikçe kusan kişi bol miktarda içtiğinde de midesi bulanıp kusacaktır bu nedenle az ve sık aralıklarla içmesi en doğrusudur. Bu önlemleri uygularken karın ağrısı, ishali, ateşi, baş dönmesi gibi eşlik eden durumları olan kişiler kesinlikle uzman bir hekime başvurmalılardır.

Kusması olan birine yapılacak en iyi şeylerden bir tanesi ona sıvı vermektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*