Turquality Programına Nasıl Başvuru Yapılır

Turquality Projesi Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen ve İhracatta markalaşmayı hedefleyen bir destek programıdır. Turquality destek programının tam adı, yani Turquality Tebliği, “2006/4 Sayılı Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY®’nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” dir. Turquality programının sloganı, 10 yılda 10 dünya markası çıkarmaktır. Bu amaçla İhracatçı şirketlere üst sınırı olmayan teşvikler sağlanmaktadır program kapsamında. Bir şirket Turquality desteğine başvurur ve Turquality olur ise, İhracat, kurumsallaşma ve markalaşma adına yapacağı tüm harcamaların yarısını devlet karşılamaktadır. Ancak Turquality olmak zorlu ve uzun bir süreçtir. Şimdi Turquality başvuru sürecini kısaca anlatalım.

Turquality Logo

Turquality programı logosu, Turquality şirketleri bu logoyu ürünleri üzerinde kullanabilirler.

Adım adım Turquality Desteğine başvuru (Danışmanlık Almak için tıklayınız: İhracat Teşvik Danışmanlığı)

 1. Öncelikle Turquality Tebliğ’i ve Uygulama Usül ve Esaslarını ekleri ile birlikte okumak gerekiyor teşviği tam olarak anlayabilmek için. Dökümanlar biraz uzun, sadece şirketler ile ilgili kısımları da okunabilir. Tebliğ’e ve başvuru için gerekli bilgi ve belgelere, Ekonomi Bakanlığı internet sitesi > Politika Araçları > Destek programları > Turquality > İlgili Mevzuat linklerinden ulaşılabilir.
 2. Sonrasında Turquality internet sitesinden , Turquality projesine nasıl başvurulur adlı sayfayı okumakta fayda var.
 3. Turquality’e başvurmak için şirketinize ait bir markanın Türkiye’de ve yurt dışında Tescil edilmiş olması gerekiyor. Eğer yurt içinde ve yurt dışında tescilli bir markanız yok ise, Turquality’e başvuramazsınız.
 4. Yine Turquality sitesinden, Turquality firma ön değerlendirme setindeki sorulara cevap vermeniz ve ilgili formu doldurmanız gerekiyor.
 5. Soruları yanıtladıktan sonra çıkan puanınızı kaydedin ve bir kaç tane çıktısını alın. Sonuçlar 0 ile 100 aralığında oluyor. Eğer en az 50 puan almışsanız, programa başvurabilirsiniz. 50’den düşük almışsanız da başvurabilirsiniz, ancak 2 kez düşünün çünkü para ödemesi yapmanız gerekecek.
 6. Daha sonra Başvuru için gerekli belgeler arasında yer alan Başvuru formu adlı dökümandaki belgeleri hazırlamanız gerekiyor.
 7. Turquality otomasyon sisteminden yeni kullanıcı talep edin.
 8. Yeni kullanıcı onayınız tamalandığında sisteme giriş yapın ve gerekli belgeleri sisteme yükledikten sonra başvuruyu gerçekleştirin.
 9. Hazırladığınız belgeleri taratıp sisteme yükledikten sonra, birer örneklerini İTKİB’de yer alan Turquality Sekreteryasına da gönderin. Bu işlemi aynı zamanda üye olduğunuz İhracatçılar Birliği aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Otomasyon sistemi ya da başvuru ile ilgili ek bilgi almanız gerekirse, Turquality sekreteryası iletişim telefonu: 90 (212) 454 0200 dır. Telefon edip telefonla bilgi alabilirsiniz.
 10. Başvuru sürecinde üye olduğunuz İhracatçılar Birliğinde yer alan Devlet Destekleri şubesindeki ilgili kişilerden ya da Ekonomi Bakanlığındaki Markalaşma ve Arge Destekleri dairesinde çalışan uzmanlardan da iletişim kurup detaylı bilgi alabilirsiniz.
 11. Başvurunuz tamamlandıktan sonra Sekreterya ve Ekonomi Bakanlığı yetkilileri tarafından incelenecektir. Eğer başvuru evraklarınız eksiksiz ise, başvurunuz onaylanacaktır. Başvurunuz onaylandıktan sonra Turquality danışmanlık şirketi tarafından şirketiniz incelenecektir. Bu incelemeye ön inceleme denmektedir. Ön inceleme yapılması için Sekreteryaya cironuza göre belli bir ücret (8000 dolar ile 16000 dolar arası) yatırmanız gerekmektedir.
 12. Danışmanlık şirketi tarafından ön incelemeniz yapıldıktan sonra Bakanlık tarafından ön inceleme raporunuz incelenecek ve Turquality olup olamadığınız belli olacaktır. Turquality olamayan firmalar için Marka adı altında bir destek programı daha mevcuttur. Marka olursanız eğer, daha düşük limitli teşvikler alabileceksiniz ve ilerde Turquality’e tekrar başvurabileceksiniz.
 13. Daha sonra şirketiniz ile ilgili danışmanlık firması tarafından detaylı analiz çalışması yapılacaktır.
 14. Şirketiniz tarafından Stratejik İş Planı hazırlanması istenecektir. Bu belge, kısa adıyla SİP formatı Bakanlık yetkilileri tarafından size ulaştırılacaktır.
 15. Stratejik planınızı Bakanlığa gidip Ankara’da Bakanlık yetkililerine sunduktan sonra Turquality şirketi olacaksınız ve yaptığınız harcamalar desteklenecektir.
 16. Tüm süreç 6 ay ile 1 yıl arası sürebilmektedir. Uzun bir yolculuğa girdiğinizi unutmayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*