Makam Araçları Trafikte Tehlike Saçıyor, Biz Uyarmıştık, Emniyet Gerekeni Yaptı

Daha önce makam araçlarının trafikte tehlike saçtığını ve devlet magandalığı yapabildiğini siz okuyucularımız ile paylaşmıştık. Makam aracı saltanatı adlı yazımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir.

http://www.prohayat.com/2011/09/26/trafikte-devlet-magandasi-ya-da-makam-araci-saltanati/

Konu ile ilgili Emniyet bir çok şikayet almış olacak ki, tüm kamu kurumlarına bu konuda hassasiyet gösterilmesi hususunda İçişleri bakanı İdris Naim Şahin imzalı bir yazı gönderildi. Gönderilen yazıda makam araçlarının trafikte tehlike oluşturduğu ve vatandaşların can ve mal güvenliklerini tehlikeye atabildikleri açıkça ifade ediliyor. Bu konuda vatandaşların da bilinçli olup karşılaştıkları sorunları Emniyet’in internet sitesi bilgi edinme birimi ya da Başbakanlık Bimer‘e bildirmelerinde fayda var.

İlgili uyarıyı Cihan haber ajansı okuyucularına şu şekilde duyurdu;

Emniyet Genel Müdürlüğü, bu konuda tüm birimleri uyardı. Bazı kamu veya kamu yararına çalışan meslek örgütleri ile sivil toplum kuruluşlarının makam veya hizmet araçlarında, kimi gerçek veya tüzel kişilere ait araçlarda Karayolları Trafik Yönetmeliği hükümlerine aykırı tescil plakaları kullanıldığı hatırlatıldı. Bu konuda yeterli ve etkin tedbirlerin alınmadığını dile getiren emniyet yetkilileri, mevzuata aykırı plaka kullanımı sonucunda trafik ihlalinde bulunan, trafik kazasına, asayiş, terör veya toplumda infial oluşturan olaylara karışan faillerin kullandıkları araçların mobese, KGYS ve EDS gibi teknik denetim sistemleri ile takip ve tespitinde yaşanan zorluğa dikkat çekti.
Yönetmelikle geçiş üstünlüğüne sahip araçlar ve bu hakkın hangi durumlarda ne şekilde kullanılacağının belirlendiğini hatırlatan emniyet yetkilileri, bu araçların görev halinde iken geçiş üstünlüğü hakkına sahip olduğunu, ancak bu hakkın, halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak, ışıklı ve sesli uyarı işaretlerini bir arada vermek şartı ile kullanılabileceğini belirtti. Bu araçların görev hali dışında geçiş üstünlüğü işaret ve hakkını kullanamayacaklarını vurgulayan emniyet yetkilileri, tescil plakalarının araç üzerinde ve uygun durumda bulundurulması ile tescil plakalarının nitelik, ölçü, renk ve şekillerinin düzenlendiğini ifade etti.

Aksaklıkların, kanunsuz kullanım ve uygulamaların önlenmesi için tedbir alınmasını isteyen emniyet yetkilileri, “Etkin denetimlerin süreklilik arz edecek şekilde devam ettirilmesi, aykırı hareket eden araç sahip ve sürücüleri hakkında gerekli yasal işlemlerin kararlılıkla yapılması, aykırılığın tespiti halinde, usulsüz takılan cihaz ve plakaların araçlardan söktürülmesi ve geçiş üstünlüğü hakkını kötüye kullanarak araçlarını kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare edenler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesi hükümlerince gerekli yasal işlemlerin yapılması.” talimatını verdi.

2 yorum

  1. ayrıca hafta sonu resmi makam aracıyla ailesini bulunduğu ilden başka bir il’e bizim paramızla gezmeye veya alışverişe götüren yönetici zübüklerde uyarılmalı..ayrıca resmi üniforma giyen asker-polis-zabıta-ormancı v.s.mutlaka işyerinde üniformasını giymeli mesai bitince de yeniden sivil kıyafetini giyip eve gitmelidir.. çünkü yolda-dolmuşta veya herhangi bir mağazada üniformanın gücünü kullananlar olabiliyor..

  2. Ünüforma gücü geri kalmış ülkelerde olur,Türkiye gericilikle suçlananlar tarafından ileri götürüldü. İleri “demokratik-hukuk ” ülkelerde kim olursan ol hukuk önünde eşittir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*