Mitt Romney Kimdir

Şu an pek çoğumuzun yabancı olduğu bir isim olsa da bu ismi yakında daha sık duyacağız. 2012 yılında yapılacak ABD başkanlık seçiminin Cumhuriyetçi Parti’deki en güçlü adaylarından birisi Mitt Romney. Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı için Newt Gingrich, Ron Paul, Paul Huntsman ve Rick Perry ile yarışmakta olan Romney bayrağı önde getiriyor. Biz de bu yazımızda Mitt Romney kimdir sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

Willard Mitt Romney 1947’de Detroit’de doğdu. Ailesi Mormon dinine mensuptu.Babası, George Romney o zamanin en büyük otomobil şirketi Amerikan Motors’un genel müdürlüğünü yaptı ve ardından 1963’te Michigan eyaletine vali seçildi. Ardından, 1968’de ABD başkanlık seçimleri’nde Cumhuriyetçi Parti’den aday oldu ama seçilemedi. Varlıklı ve kültürlü bir Ailede büyüyen Romney lisans eğitimine 1965’te Stanford Üniversitesi’nde başladı. Ardından da Mormon dininin bir gereği olarak Mprmon misyonerliği için 2,5 yıl kalmak üzere Fransa’ya gitti.

Mitt Romney

ABD’ye dönüşünde Ann Davies ile evlenerek Utah’ta bulunan Brigham Young Üniversitesi’ne devam etti. Lisans mezuniyetinden sonra Harvard Üniversitesi’nden hukuk ve işletmecilik dallarında master derecesi aldı. Ardından, Boston’da yaşayan yaşayan Romney, finans ve işletme danışmanlığı firmalarında çalışarak yükseldi ve kısa sürede zengin oldu. Bu süre zarfında aynı zamanda Salt Lake City’de yapılan 2002 Kış Olimpiyatları’nın yönetim kurulu başkanlığını yaptı.Romney 2002 yılında da Massachusetts eyaleti valilik seçimlerini Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak kazandı. Valiliği dönemindeki en büyük icraatı eyalette evrensel sağlık sigortası sistemini kurması oldu. Bu sistem daha sonra halihazırdaki Başkan Obama tarafından tüm ülkeye uygulandı. Valiliğe ikinci kez aday olmayan Romney 2008 Cumhuriyetçi Parti Başkan adaylığı seçimlerini John McCain’e karşı kaybetti. 2012 yılında yine aday olan Romney, 2012 Başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti’nin en güçlü adayı olarak gözükmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*