İnternet Andıcı Nedir – İnternet Andıcı Davası

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanması gündemin birinci sırasına oturduysa da hala pek çok kişi için Başbuğ’un tutuklanma sebebi meçhul. Genel olarak hükumeti işlemez hale getirmekle suçlanan Başbuğ’u tutuklanmaya götüren sürec ise İnternet Andıcı olarak isimlendirilen TSK’nın yürüttüğü kara propaganda faaliyetleri götürdü. Biz de bu yazımızda kısaca İnternet Andıcı nedir sorusuna cevap vermeye çalışacak, halen yürütülmekte ola İnternet Andıcı davasına değineceğiz.

İnternet Andıcı Nedir

İnternet Andıcı emir-komuta zinciri içinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen ve yönetilen bir takım internet siteleri ile alakalı bir konu. Burada suç teşkil eden durum ise sitelerin Kürt ve Ermeni Sorunu, Fethullah Gülen, AKP gibi ikircikli konularla ilgili “tuhaf içerik”ler taşıyor olması. Sanıkların da kabul ettkleri şekliyle iddia o ki sayıları 42’yi bulan bu internet sitelerinde AKP ve Fethullah Gülen aksine yayınlar yapılmakta ve Kürt sorunu, Kıbrıs ve Ermeni meseleleri ile alakalı “paralel” devlet politikaları neşredilmekteydi. Sitelerinin bazılarının zamanında bir hayli popüler olduğu söyleniyor. Bunlar arasında irtica.org ve turkatak.gen.tr başı çekiyor.


Açılan davada sanıklar iddiaları genel olarak kabul etmekle beraber hiyerarşik bir şekilde görevlerini yaptıklarını iddia ediyorlar. Zaten İlker Başbuğ’un tutuklanması da bu sürecin sonucunda gerçekleşmiş oldu. İddiaların reddedilememesinin bir nedeni de Balyoz ve Ergenekon soruşturmalarında olduğu gibi iddianamenin gizli tanık ifadelerine ve belgelere dayandırılması değil. IP adresleri üzerinden yapılan takiple sitelerin kim tarafından yöetildiği çok kolay ortaya çıkabiliyor bu da sanıkları iddiaları reddedemez durumda bırakıyor. Zaten sitelerin çoğunluğu 2007 yılında kapatılmış. Sanıkların ifadelerine göre siteler için on yılı aşkın bir süredir Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki Bilgi Destek Şube Müdürlüğü’nde hummalı bir çalışma yürütüldüğü de söyleniyor. Durumun andıç olarak nitelendirilmesinin bir sebebi de bu şubede Hürriyet, Milliyet, Sabah gibi büyük medya organlarındaki yazar ve editörler hakkında görevli personel tarafından bilgi toplanması. Zaten Albay Dursun Çiçek de tutuklanmadan önce bu şubenin müdürlüğünü yapmaktaydı.

Halen devam etmekte olan davada pek çok askeri yetkili tutuklandı

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*