Yüce Divan Nedir, Kimleri Yargılar

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un özel etkili mahkemelerce tutuklanması ile yüce divan tartışmaları yeniden alevlendi. Biz de bu çok konuşulan ama ne olduğu bazıları için hala muamma olan yüce divan konusunu bu yazımızda ele alalım istedik. Yüce Divan nedir, kimlerden oluşur ve kimler yüce divanda yargılanır. Cevapları yazımızda…

Yüce Divan Üyeleri Kimlerdir

Yüce Divan aslında Anayasa Mahkemesinin ta kendisidir. Başka bir ifadeyle Yüce Divanın üyelerini ve başkanını Anayasa Mahkemesi üyeleri ve başkanı oluşturur. Bu durum mahkemenin yasama ile ilgili görevlerine ek olarak yargısal bir görevi de ifade eder. Yüce Divan’da savcı görevini ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı veya onun yardımcılarından biri yerine getirir. Anayasa Mahkemesi, Yüce Divan görevini anyasanın 148. maddesinin 3. fıkrasının kendisine vermiş olduğu yetkiyle yerine getirir.


Kimler Yüce Divanda Yargılanır

Yüce Divan’da görevleri ile ilgili suçlar ve isnatlarla ilgili olmak üzere;

 • Cumhurbaşkanı,
 • Başbakan,
 • Bakanlar Kurulu Üyeleri
 • Anayasa Mahkemesi başkan ve Üyeleri
 • Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi başkan, üyeleri ve başsavcıları,
 • Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeleri,
 • Sayıştay Başkanı ve üyeleri,
 • Genelkurmay Başkanları yargılanmaktadır.

1982 anayasasında Yüce Divan kararları ile ilgili temyiz olmadığı hükme bağlanmış ve “Yüce Divan’ın kararları kesindir, bunlara karşı hiçbir merciye başvuruda bulunulamaz.” ibaresi konmuş olsa da anayasa değişikliği ile bu hüküm kaldırılmış ve mahkemeinin kararlarının TBMM Genel Kurulunda görüşülerek karara bağlanacağı maddesi konmuştur.

Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanet suçu ile Yüce Divan’da yargılanabilir. Bu da milletvekillerinin en az üçte birinin teklifi üzerine ve üye tam sayısının dörtte üçünün kararıyla uygulamaya konulabilir.

Yüce Divan görevini Anayasa Mahkemesi yerine getirmektedir.

Bir yorum

 1. emrebabababababab@hotmail.com

  emre den selamlar çok saolun güzel bir site:D

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*