Pıhtı Atması Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir

Çağımızın en sık karşılaşılan hastalıklarından birisi pıhtı atması. Pıhtı atmasına bağlı ölümler o kadar yaygınlaştı ki her geçen gün yeni bir haber medyada kendine yer buluyor. Biz de bu yazımızda, önlenebilir ölüm sebeplerinin başlıcalarından biri olan bu rahatsızlığı işleyelim istedik. Pıhtı atması nedir, belirtileri nelerdir, öldürür mü? Bu soruların cevapları yazımızda.

Pıhtı Atması Nedir

Toplardamarda oluşan pıhtılar o damardan geçen kan akımını kısmen bloke eder ve bu durum o bölgede ağrı, şişlik veya kızarıklık meydana getirir. Bu durum daha ince bir toplardamarda gerçekleşebileceği gibi derin bir toplardamarda gerçekleşebilir. Bu durum tıpta derin ven trombozu (DVT) olarak adlandırılır.

DVT’nin en büyük tehlikesi oluşan pıhtının damar duvarından koparak kanla beraber kalbe, oradan da akciğere ulaşmasıdır. Bu durumda pıhtı, akciğer damarını tıkar ve tıpta pulmoner embolizm (PE) olarak adlandırılan durum ortaya çıkar. Ölüm vakalarının sebebi de akciğer embolisi olarak adlandırılan bu durumdur.

Pıhtı Atması Neden Olur

Farklı yaş gruplarında ortaya çıkabilen pıhtı atmasının (venöz tromboemboli) pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu durumların hiçbirisi hastalığın nedeni olarak sayılamasa da aşağıdaki gruptaki insanlar risk grubu olarak tanımlanabilir. Uzun süre hareketsiz kalanlar (otomobil, otobüs, uçak seyahatleri, televizyon ve internet başında uzun süre vakit geçirenler), yatarak tedavi görenler, ileri yaş grubundakiler(60 yaş ve üzeri), diz veya kalça eklem ameliyatı yapılanlar, kalp ve solunum sorunu yaşayanlar, genetik yatkınlığı olanlar ve büyük yaralanma geçirenler hastalığın risk grubunda bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında gerekli tedbirlerin alınmaması da riski artırıcı bir faktördür. Ameliyat stresi ve ameliyat sonrası uzun süre hareketsizlik embolinin başlıca sebepleri arasındadır.


Pıhtı Atması Nasıl Önlenir

Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur, ancak doktorların tavsiye ettiği şekliyle;

  • Uzun süre hareketsiz kalınacaksa baldır kaslarını çalıştırmak,
  • Aralıklarla ayağa kalkıp yürümek
  • Yatak istirahatlerinde arada yatak içerisinde hareket etmek
  • Sigarayı bırakmak
  • Kilo vermek

hastalığın önlenmesinde faydalıdır. Koruyucu tedavi kapsamında risk durumuna göre doktorlar, bacaklara basınç uygulayan çorap giymeyi, deri altına ilaç enjekte etmeyi önerebilmektedirler.

Pıhtı Atması Öldürür Mü

Pıhtı atması dünyada ölüm nedenleri arasında 3. sıraya yükselmiştir. Rakam verecek olursak, pıhtı atması kaynaklı ölümlerin sayısı ABD’de yılda 300 bin, İngiltere’de ise 30 bin civarındadır ki bu sayı mem kanseri, prostat kanseri ve AIDS’e bağlı ölümlerin sayısının toplamından fazladır. Yapılan araştırmalar hastanede yatanların diğer bireylere göre 10 kat daha fazla risk grubunda olduklarını ortaya koymuştur.

Oluşan pıhtının akciğere ulaşması öldürücü olabilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*