İran Ordusu – İran’ın Askeri Gücü

İran bu aralar dünya siyasetinin en önemli gündem maddelerinden birisi. Bunda hiç şüphesiz İran’ın  Hürmüz Boğazını kapatma tehdidi, nükleer gücü ve Amerika ve İsrail’le giriştiği mücadelenin payı büyük. Peki İran’a Amerika’ya posta koyacak ölçüde özgüven sağlayan bu durumun sebebi ne? Bu yazımızda yıllardır uygulanan ambargo ile kendi kendine yeten bir konuma gelen İran Ordusu’nu kısaca tanıtmaya çalışacak, İran’ın askeri gücü ve kapasitesi ile İran Silah Sanayi’nin durumu hakkında merak edilenlere cevap vermeye çalışacağız.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi İran uzun yıllardır uluslararası aktörlerin ambargosu altında olan bir ülke. Bunun en büyük sebebi de açıktan zikredilmese de İsrail için oluşturduğu tehdit. Herhangi bir konvansiyonel savaşta bölgedeki tüm ülkeleri yenebilecek kapasitede olduğunu düşünen İsrail için, nükleer bir İran olasi bir İsrail-İran Savaşı‘nda büyük bir yıkım anlamına geliyor. Bunun içinde İsrail dünya çapındaki Yahudi lobilerini de seferber ederek askeri seçenek dahil tüm kartlarını oynuyor.

Gelelim İran’a… Onlar da boş durmuyor tabi. Binlerce yıllık kadim bir tarih ve kültürün mirasçıları olan Perslerin kendilerine olan güvenleri had safhada. Askeri güçlerini anlatmaya başlamadan İran’ın 5. kol faaliyetlerindeki etkinliğini ifade etmek yerinde olacaktır. Aralarında Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Suriye, Irak ve Körfez ülkelerinin de bulunduğu pek çok ülkede azınlık ve hatta bazılarında çoğunluk durumunda bulunan Şiieler İran’ın bölgesel güç olma yolunda en büyük sermayesini oluşturuyor. İran herhangi bir çatışma durumunda o bölgedeki şii unsurları harekete geçirerek destabilizasyon yaratıyor. Bunun en bariz örneği İsrail’e karşı Lübnan’daki Hizbullah’ı kullanması olmuştu. İran benzer şekilde değişik paramiliter yapılanmalar şeklinde Irak siyasetinde de oldukça etkin.


Gelelim İran Ordusu’na… İran Ordusu diğer modern ordular gibi kara, hava ve deniz unsurlarını içeriyor. Bunlara ek olarak İran İslam Devrimi’nin mirası olan Devrim Muhafızları ve paramiliter bir yapılanma olan Besicler bulunuyor. Devrim Muhafızları iyi bir askeri eğitimin yanı sıra yoğun bir ideolojik eğitimden geçiyorlar. Yine kara, hava ve deniz unsurlarını bulunduran devrim muhafızları İran İslam Cumhuriyeti Ordusu gibi savunma bakanına değil, direkt dini lidere bağlı bulunuyor. Muhafızların ayrıca özel kuvvetler olarak nitelenebilecek Kudüs Gücü adında bir kolu bulunuyor. Rejim bu gücü daha çok rejime yönelik tehditlere karşı hazırlıyor. Besicler ise yine ideolojik yanı güçlü halk birliklerinde oluşmakta. Besicler İran-Irak savaşında oluşturulmuş ve oldukça yoğun kullanılmıştı ve o zamandan bu yana varlığını sürdürüyor.

İran Devrim Muhafızları rejimin teminatı olarak görülüyor

İran Ordusu’nun başında Ayetullah Salihi bulunuyor. Ordunun mevcudu ise 545.000 kişi. bu güce ek olarak 650.000 Rezerv güç bulunuyor. İran’ın askeri gücünün an unsurunu kendi geliştirdiği silahlar ve özellikle balistik füzeler oluşturuyor. 150 km ile 2000 km arasında değişen çeşitli menzillere sahip olan füzeler bölgedeki pek çok ülkeiçin büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu füzelerden en bilenenleri ise Şahab 1-2-3’ler. Bölgedeki ülkeleri endişelendiren ise İran’ın bu füzelere nükleer başlık takabilme kapasitesine ulaşması.

2 yorum

  1. gerçek düşman, bölgeyi soyup soğana çeviren emperyalist america ve yandaşları iken,biz yeniden mezhep kısırdöngüsüne girdik.T.c.hükümeti komşularla sıfır politikayı yakalamışken emperyalistler yine başımıza Mezhep sarmalını sardı..
    hadi hayırlısı..

  2. Tutmusus emperyalist ulkeler.Peki nicin avrupa gigi birlesemiyoruz.Cunku islam dunyasi hala demokrsi nedir,anlamak istemiyorlar,

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*