2011 Yılı Enflasyon Oranı – 2012 Enflasyonu Ne Olacak

Başını memur, sözleşmeli ve emeklilerin çektiği pek çok çalışan 2011 yılı enflasyon oranlarının açıklanmasını bekliyor. Durum öyle trajik bir hal aldı ki insanlar enflasyon ne kadar fazla çıkarsa o kadar sevinecek durumda denilebilir. Bunun en büyük sebebi ise hiç şüphesiz enflasyon farkının memur maaşlarına zam olarak direkt yansıtılacak olması. Bu kısa yazımızda birkaç gün içinde açıklanacak 2011 yılına ait enflasyon oranlarını ve Merkez Bankasının 2012 yılı için yapmış olduğu enflasyon tahminlerine yer vereceğiz.

Ülkemiz onlarca yıldır enflasyonla mücadele halinde. Enflasyon canavarı şeklinde resmedilen ve yüksek faiz düşük yatırım sarmalından uzun bir süre çıkamamamıza sebep olan bu illetin tekrar kapımızı çalması vatandaşın ve yatırımcıların endişelerini artırıyor. Şüphesiz 2011 yılı enflasyon oranlarının %10’ları bulmasının pek çok sebebi var. Artan kamu harcamaları, Euro bölgesindeki istikrarsızlık, konut fiyatlarındaki artış ve özellikle ÖTV ile dikkat çeken yüksek vergi artışları bunlardan bazıları. Enflasyondaki bu yüksekliğin sebepleri arasına Merkez Bankası’nın düşen kredibiltesi de eklenebilir. Merkez, her ne kadar küresel istikrarsızlık ortamında TL’nin değerini özellikle dolar ve euro karşısında nispeten dengede tutmayı başarmış olsa da kanuni tek görevi fiyat istikrarında çuvallamış gözüküyor. Çuvallamış olmasının en büyük göstergesi ise yıl içinde 3 defa revize etmiş olmasına rağmen 2011 yılı enflasyon rakamlarını ıskalamış olması.


2011 enflasyonu henüz kesinleşmemiş olsa da 2011 Aralık enflasyonu TÜFE’de %9,8 çıkmış durumda bu da 2011 yıl sonu enflasyonunun %10’un üzerinde geleceğini haber veriyor. Bu da Merkez’in 2012 için öngördüğü %5 enflasyon hedefinin bir hayli zor olduğu konusunda yeterli kanaat sahibi olmamızı sağlıyor.

Bu enflasyon oranları memur ve emekliler için de “müjdeli” bir haber niteliğinde. Geçen yıl aldıkları zam oranlarına ek olarak memurlar en az %2’lik ekstra bir zammı da haketmiş oluyorlar.

2011 yılı enflasyonu, enflasyon canavarının tekrar hortlayacağı yolundaki endişeleri artırıyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*