Kredi Kartı Yıllık Aidatı Ücreti Geri Alma, İptal ve İade – Kart Aidat İtiraz Dilekçesi Örneği

Günümüzde kredi kartı kullanmayan kişi sayısı çok azdır. Bilindiği üzere bankalar bu kredi kartlarından yıllık kart aidatı ve kart ücreti almaktadırlar. Bu ücret, kredi kartı yıllık kullanım ücreti olarak lanse edilmektedir. Kimi zaman bu ücret yıllık 20 TL, kimi zaman da 60 TL olabilmektedir. Kredi kartı kullanıcıları isterlerse bu kart aidat ücretine itiraz edebilirler, ödedikleri ücreti geri isteyebilir ve alabilirler, kart aidatını iptal ettirebilirler. Peki kredi kartı aidatı ve kart ücreti nasıl geri alınır, nasıl iptal ettirilir, itiraz etmek için kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi örneği nasıldır, iptali için dilekçe nasıl yazılır, nereye başvurulur? Ayrıca kredi kartı aidatı, yıllık kart ücreti yasal mı ona da kısaca değineceğiz.

İtiraz ederek kredi kartı aidatı iptal ettirilebilir mi, ödenen ücret geri alınabilir mi?

Bu sorumuza kısaca evet diye cevap verebiliriz. Kredi kartı aidatları ile tüketici lehine bir çok mahkeme kararı mevcuttur.

4822 kanunla değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun‘un 6. maddesi sözleşmelerdeki haksız şartlar üzerinedir. Yani sözleşmelerle haksız olarak belirlenen şartları düzenler. Yani bu kanun sayesinde, sözleşme imzalanmış bile olsa, haksız olarak imzalatıldığını düşünüyorsanız kanun uyarınca itiraz yolu açıktır. Kanunda aşağıdaki ifade yer almaktadır:

Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine  dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.

Yani bir anlamda kredi kartı aidatı da haksız şart olarak değerlendirilebilir. Çünkü banka zaten kredi kartı için alışveriş yapılan işletmeden komisyon ve de ödeme geçikince faiz almaktadır. Kredi kartı masraflarını bu şekilde fazlasıyla çıkarmaktadır. Bir de üzerine aidat ve yıllık kullanım ücreti talep etmesi bir haksız şarttır.

Kredi kartı aidatına nasıl itiraz edilir, nereye başvurulur, ücret nasıl iptal ettirilir?

Kredi kartı aidatına itiraz için dört farklı seçenek mevcuttur.

 1. En basit olanı, kredi kartı alınan banka aranır. Kredi kartı aidatının iptali istendiği söylenir. Bu ücretin yasal olmadığı ifade edilir ve ücret iadesi ya da iptali talep edilir. Bu şekilde zahmetsizce aidat iptal ettirilebilir.
 2. Bankaya kredi kartı yıllık aidatı iptali için itiraz dilekçesi verilir. Dilekçeye banka resmi olarak cevap vermek zorundadır.
 3. Eğer 1. ve 2. yöntemler işe yaramaz ise, kaymakamlık ya da valilikler içerisinde bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine itiraz dilekçesi verilir.
 4. Tüketici mahkemesine başvurmak.

kredi kartı ücreti aidatı iptalGenelde bankayı telefonla arayıp aidat iptal talep ederseniz, iptal edilmezse kartınızı iptal ettireceğinizi ve artık bankanın kredi kartını kullanmayacağınızı söylerseniz, yani bir anlamda bankaya rest çekerseniz başarılı olursunuz. Banka müşteri kaybetmek yerine ücret almamayı tercih edecektir. Ancak eğer banka talebinizi kabul etmez ise, dilekçenize de olumsuz yanıt dönerse, tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvurmak en sağlam yöntemdir. Tüketici hakem heyetinden de nadir de olsa olumsuz cevap çıkarsa, Tüketici mahkemesine başvuruda bulunabilir, tüketici hakem heyeti kararına itiraz edebilirsiniz.

Kredi kartı aidatına itiraz dilekçe örneği – ücret iptali örnek dilekçesi
Bankaya verilecek dilekçe örneği:

……(BANKA ADI)…………  BANKASI A.Ş.
GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
(Banka adresi)

Konu : Kredi kart yıllık aidat ve kullanım ücreti hakkında

Hamili olduğum ………… nolu kredi kartından … yılı … ayına ait hesap bildirim cetvelinde …… Türk Lirası kredi kartı yıllık üyelik ücreti kesildiğini öğrenmiş bulunuyorum. Hesap Bildirim Cetveli ile kesilen yıllık üyelik ücreti, 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 6. maddesinde düzenlenen ” Sözleşmelerdeki Haksız Şartlar” hükmü ve ilgili yasal düzenlemelere aykırıdır.

Bu nedenle ……. yılı ……….. ayına ait hesap özetinde yer alan yıllık üyelik ücretine itiraz ediyor ve talep edilen ve kesilen …… TL kredi kart yıllık üyelik ücretinin bir sonraki hesap bildirim cetvelindeki tutardan mahsubunu talep ediyorum. Aksi halde yasal yollara başvuracağım hususunu bilgilerinize sunarım. Saygılarımla.

Adres :                          Ad-Soyad:
Tarih ve İmza

Tüketici hakem heyetine sunulacak dilekçe örneği

(buraya oturduğunuz ilçenin adını yazınız) KAYMAKAMLIĞI
TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

Başvurucu        :(buraya adınızı soyadınızı ve adresinizi yazınız)
Karşı Taraf        :(buraya banka adı ve adresini yazınız)
Konu            :Kredi kart yıllık ücretinin iadesi hk.
Talep            :.. TL bedelin iadesi hk.
Olay            :
1.    (buraya banka adını yazınız) Bankası AŞ.’nin çıkarmış olduğu (buraya kredi kart numaranızı yazınız) numaralı kredi kart hamiliyim.
2.    Kredi kartıma ait ../../201. son ödeme tarihli hesap özeti ile kredi kart üyelik ücreti adı altında …….,00 TL para tahakkuk ettirilmiştir.
3.    Karşı taraf ile aramda tanzim edilmiş KREDİ KARTLARI ÜYELİK SÖZLEŞMESİ’nde her ne kadar kart ücreti alınacağı belirtilmişse de, 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince, bu sözleşme;
a.    Önceden hazırlanmış, standart sözleşmedir.
b.    Dolayısıyla sözleşme koşulları benimle müzakere edilmemiştir.
c.    Sonuç olarak sözleşmenin bu düzenlemesi, banka tarafından tek taraflı olarak sözleşmeye konmuş, haksız bir koşuldur.
d.    Aynı sözleşmenin başka bir maddesi ile de banka ücret ve faizlerin miktarlarını tek taraflı olarak arttırabilme yetkisini kendisinde tutmaktadır. Bu hüküm dahi 4077 sayılı yasanın 6. maddesi ve 5464 sayılı yasaya aykırıdır.
e.    Son olarak Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından verilen iki ayrı karar ve T.C.Kocaeli Asliye Hukuk Mahkemesinin Esas 2006/65 , Karar 2006/368 nolu emsal kararı ile T.C.Ankara 2.Tüketici Mahkemesinin Esas:2007/472 ,Karar 2007/1011 nolu Garanti Bankasının Tüketici Hakem Heyetinin Kararına İtirazı Nedeniyle, mahkemenin tüketici lehine emsal kararı ile kredi kart ücretinin yasal olmadığı belirlenmiştir.
4.    Bu nedenlerle tahsil edilmiş bulunan ..,00 TL’nin, kredi kart üyelik ücretinin ödeme tarihi olan ../../.201. tarihinden itibaren karşı taraf Banka’nın 1 yıllık mevduata uyguladığı faiz oranı üzerinden hesaplanacak faizi ile birlikte tarafıma iadesine karar verilmesini dilerim.

Ad, soyad, imza
Ekler    :
1- Banka Kredi Kartı Üyelik sözleşmesi
2- … /…../201. son ödeme tarihli hesap özeti

37 yorum

 1. Çok teşekkürler…ekonomik krizlerde bile yüksek kârlar açıklayan bankaların vicdansızlıkları nekadar anlaşılmaz değilmi?

 2. Ben de banka kartı aidatı için başvurdum. Arkadaşımın aidatları geri ödendi, inşallah bizimkiler de ödenir…

 3. hocam bu kartı çıkardığımız şubeye mi vereceğiz bu dilekçeyi yoksa bankanın herhangi bir şubesine mi

  • aslında farketmez, o dilekçenin genel müdürlüğe gitmesi lazım, herhangi bir şube de genel müdürlüğe iletebilir.

   • Selamlar,
    Ben kendi kartlarıma baktımda 6 yıldır geçmişe doğru ekstrelerimi taradığımda her sene bu ücreti kestikleri görünüyor.
    Peki bu dilekçeyi yazarken her sene için ayrı ayrı mı, yoksa tümünü bir dilekçede toplayacak şekilde yazabiliyormuyuz dilekçeyi.
    Bu konuda bilgisi olan varmıdır acaba.

 4. kapatılmış kartların ödenen aydatları geri alınabilir mi

 5. o ay cekılen aidat ucretı mı gerı odenıyor yoksa kartı kullandıgınız yılların toplam cekılen ucret mı ıade edılıyo

 6. Slm..
  Bu işlem bankamatik kartları kesintileri için de uygulanabilirmi ?

 7. ben de 6 yıllık geri ödeme yapılması için hakem heyetine başvurmak istiyorum fakat eski ekstrelerim elimde yok ve hangi ay ne kadar kart aidatı aldıklarını hatırlamıyorum ne yapabilirim?

 8. ben de geriye dönük6 yıllık kart aidatlarımı almak istiyorum fakat hangi tarihte kaç lira aidat ödediğimi hatırlamıyorum ne yapabilirim ?

 9. arkadaşlar babam vefat etti onun kredi kartı aidatlarını alabılırmıyım pekıı 10 yıl kullandı kart

 10. kredi almak için ing bankasına gittim fakat orada bi sorunla karsılastım.Kayıtlarda 2007 yılında 400tl limitli bi kredi kartı aldıgım ve ödeyemeyip icra takibine girdigim ve 2008 yılındada borcu kapattıgım görünüyor.Ben o yıllarda yozgat yerköy ilcesinde umut tekstil diye bi firmada calısmaktaydım orada bizim maaslarımızı oyak bankasına yatıracaklarını söleyip form doldurttular fakat sonrasında iş bankasına geciş yaptıklarını söleyip iş bankasından bankamatik kartı cıkaracaklarını söyleyip form doldulttular ve iş bankasından bankamatik geldi oradan aldım maasımı bi sorunda yasamadım.Ben oyak bankasından hiç kredi kartı almadım ilk defa bugün ögretim böyle birseyin oldugunu kart kime teslim edilmiş kim böyle birsey yapmıs ögrenmek istiyorum bu konuda gercekten cok magdurum ve üzgünüm lütfen bana döküm gönderebilirmisiniz bu sorunu cözebilmem için bana yardımcı olurmusunuz hayırlı aksamlar

 11. kartı iptal ettirdikten sonra itiraz etsem, kart aidatını nasıl iade alacağım bilen varmı?

 12. kartı iptal ettirdikten sonra itiraz etsem, kart aidatını nasıl iade alacağım bilen varmı?
  teşekkür ederim

 13. hasan şentürk

  kredi kartı aidatı yalnızca son aidat mı yoksa bütün aidatlar mı iade edilir mesela kartım kapatıldı 10 yıldır kullandığım kart hepsini talep edebilirmiyım teşekkürler

 14. Geri ödemeleri alanlar da yazarlarsa daha çok başvuru gönderilecektir. Teşekkürler formlar için Prohayat.

 15. ben de 6 yıllık geri ödeme yapılması için başvurmak istiyorum fakat eski ekstrelerim elimde yok ve hangi ay ne kadar kart aidatı aldıklarını hatırlamıyorum ne yapabilirim?dilekçeyi nasıl yazıcam bana bilgi verebilirmisiniz
  teşekkürler

 16. MEHMET EMİN ÇİFTÇİ

  Benda aynen arkadaşların fikirlerine katılıyorum benimde geriye dönük ekstreler elimde yok çoğu zaman tlf na mesaj günderirlerdi.Adres yetersızlığından dolayı eksteniz elinize ılaşılmamıştır derlerdi bizde gelen mesaja döre ödemeyi yapardık .Bu konuda yardımlarınızı bekliyoruz.iyi çlş mlr.

 17. İlgili dilekçe örneğinde son bir yıllık aidatın geri istenmesi sözkonusu.Ancak bununla ilgili emsalde on yıllık zamanaşımından bahsedilmektedir.Dolayısıyla geriye doğru kesilmiş olan aidatlarında iadesini isteyen bir dilekçe örneği içinde bir örnek verebilirmisiniz?

 18. Yukarıdaki önerilerden “kredi kartı ücreti iptal edilmez ise,kartın iptalinin istenmesi” önerisi pek çalışmıyor.YKB word için aidatı iptal etmiyorsanız,kartı iptal edin dedim ve kartı iptal ettiler.Ankara konuya ciddi bakmış olsa “tavşana kaç,tazıya tut” olmaz.Bankalar meydanı boş bulmuş.2.5 senede aldıkları haksız kazanç 11.5 milyar!!! Ocak 2012 de CHP İzmir milletvekili Alaattin YÜKSEL Aidat ve hesap işletim alınmaması için bir yasa önerisi vermişti? AKP bu konuya nasıl baktı acaba,yasa ne durumda?

 19. Benim adıma kayıtlı farklı banlkaların 7 adet kartı bulunmakta tamamını almam mümkünmüdür? Vakıf Bank kart ücreti kesintilerim 10 yıl birikeni oldugunu sanıyorum ben kartı iptal ettireli 8 yıl oldu alabilirmiyim? Anladıgın kadarıyla geriye dönük sadece 10 yılı gecmemiş kartlardan ödeme alamıyorum doğrumudur?

 20. 3-4 yıl önce kapattığım 6 tane kredi kartımın aidatlarını alabilirmiyim ne numaralarını biliyorum nede ödediğim aidatları yardımcı olursanız sevinirim.

 21. merhaba; İş bankası kredi kartını hiç kullanmadığım halde bana 40 TL aidatı borç olarak göstermiş. Bende kartı iptal ettirdim ama hala borcum var görünüyor. Ödeme yapmadığım takdirde bu borcu benden talep etme hakları var mıdır acaba? Bana yaptırım uygularlar mı?

 22. merhaba,
  ben tüm bu işlemleri yaptım ve hakem heyeti kararı ile bankalardan kart aidatlarının iadesini istedim. Finansbank dün cep telefonuma “hakem heyeti kararıyla aidat iadeniz yapılmıştır. Politikamız gereği kartınızı ve kartınıza ait tüm kampanyaları üzülerek iade ediyoruz.” içerikli mesaj geld. Bu sabah 444 0900’ü aradım. Kartımı iptal ediceklerini, vadesi gelmemiş taksitlerim olduğu halde tüm borcumu bu ay tek bir extre ile ödemem gerektiğini söylediler. Hukiki dayanaklarını sorduğumda ekranlarında tarafımdan imzalı sözleşme bulunduğunu ilettiler. Bende tarafıma mail ve posta ile benim imzamı taşıyan sözleşmenin gönderilmesini rica ettim. Hala mail gelmedi. Biraz öncede dilekçe yazıp faxladım. Posta ile iadeli taahhütlü gönderiyorum. Dilekçemde bana taksitli alışveriş yaptırıp daha sonrada aidat bedelini geri istediğim için ödemelerimi düzenli yaptığım halde kartımı kapatarak 6.700t’yi bana şu anda ödeterek beni mahdur etmelerin etik ve yasal olmadığını, kartımı kapattıkları taktirde tüm yasal haklarımı kullanıcağımı belirttim. Belki bu ay bu parayı ödemek zorunda kalıcağım ama TC mahkemelerinde de hakkımı arayacağım. Bu arada diğer arkadaşlara şu bilgiyi vermek istiyorum. Elinizde hakem heyeti kararı olmasına rahmen 15 günlük bekleme sürecinde banka itiraz etmediği halde size paranızı ödemiyorsa onlara icra dairesine müracaat ederek bu parayı alabileceğinizi bildiğinizde hemen iade yapıyorlar. Çünkü itiraz etme haklarını kullanmadıklarında siz icra dairesine gidip 20-30 tl harç yatırıp bu parayı direkt alabiliyorsunuz. Tekrar mahkeme açmanız falan gerekmiyor.

 23. engin çağlar

  arkadaşlar bankanın müşteri hizmetlerinden geriye dönük bütün ekstrelerinizi alabilirsiniz.ben istedim mail yolu ile gönderdiler.şimdi tüketici mahkemesine itiraz edeceğim.

 24. admin ben kartı hangi tarihte aldığımı hatırlamıyorum dilekcede şartmı hangi tarihten itibaren kulandığım

 25. Kredi kartı olmasa bu bankalar batardı heralde. Herkesin cebinde kredi kartı. Herkes mutlaka banka ile çalışıyor mecburen.

 26. Bu gün konu ile ilgili hakem heyetine gittim bakanın müşteri hizmetlerini ara iste dediler aradım ve kartımın numarasını verdim su ana kadar ödediğim kart aidatı ekstrelerinin tarafıma mail atmalarını istedim aksam üzeri attılar tabi banka tarafından yazılan yazıda var müdürler imzalamış işte kısacası alamazsınız diyorlar ama ben hakem heyetine gidip hemen başvurumu yapacağım ve eskiden çektiğim kredi dosya masraflarına dair belgelerimde var onlar içinde ayrıyetten dava acacağım..

 27. Bankayı arayıp aidatı ödemeyeceğimi bunun ancak 90 günde 3300 tl harcarsam iptal edileceğini söylediler bende kartımı kapattırdım,taksitli harcamalarım dahil tüm borçlarımdan aidat ücretimi düşüp bankaya ödesem;ileride aidat ücretinden başıma iş açar mıyım???
  Teşekkürler…

 28. Dİrek üyelik ücretinin iadesini telefonda yapıyorlar. Kesinlikle arayın eğer müşteri temsilcisne ulaşmayı başarabilirseniz.

 29. akbank tarafından benim ve ek kart sahibi eşimi.n kredi kartlarımıza 2012yılıiçin ocakayında98 tl kartücreti istendi itiraz ettik kesintiyi iade ettiler budefaşubat 2013te ankarada bir şubeye borcumuz olup olmadığını sorduğumuzda 112tl borç olduğunu ancak içeriğini bilmediklerini söyledilerbunu öğrenmek için birbaşka şubeden buparanın aidat ücreti olduğunu söylediler tekrar itiraz ettik bu defa kesintinin yasal olduğunu iadenin mümmkün olmadığını söylediler heriki kartımızıda iptal ettirdikbu parayı geri almak istiyoruz

 30. fatma hilal çakır

  iş bankasına ait 177583082müşteri nolu hesap kartımdan senede 2 sefer yıllık kart ücreti kesilmektedir öğrenci olduğumda kesilmiyecegini beyan atmelerine karşılık öğrenci kimliğimi bile verdeiğim halde her sene yinede kesim yapmaktadırlar.yapı krediye ait 006239385 müşteri numarama ait kartımdanda aynı yılda 2 kez olmak üzere kart ücreti kesmektedirler.vakıfbanka ait 007286092233 müşteri numaralı kartımdanda aynı şikayetlerde bulunmaktayım bilgileri tarafınıza beyan eder gerekenin yapılmasını tarafınızdan rica ederim.

 31. Merhaba Sitedeki Yorumları Okudum Müşteri Temsilcisini Aradım Son 8 aya ait aidatları görebiliyolar Toplamda 105 TL Hemen Hesabıma Aktardılar. Geriye Dönük 2 Yıllık Aidat işin Şubeye Başvurmam Gerekiyormuş. ilgili Arkadaşlara Duyrulur. Hakkınızı arayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*