En Güzel Savaş Filmleri

Savaş filmi deyince oldukça geniş bir literatürü ve birçok başyapıtı içeren bir sinema türünü kastediyoruz. Tarihi savaş filmleri, genel olarak epik filmler bu türün en çok çekilen alt türünü oluştursa da, 1. dünya savaşı ve 2. dünya savaşı filmleri, uzakdoğu savaş filmleri, rus savaş filmleri gibi pek çok alanda çekilmiş başarılı pek çok film bulunuyor. Biz de bu yazımızda savaş filmlerine ilgisi olanlar için bu türdeki filmleri kısaca anlatan bir yazı yazmaya çalıştık. En iyi, en kaliteli, seyirlik savaş filmleri hangileri? Cevabı yazımızda…

Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Listenin tepesinde Schindler’in Listesi var. Bu filme savaş filmi demek ne kadar doğru tartışılır. Ama savaşın, özellikle de 2. Dünya Savaşı’nın acı yüzünü görmek isteyenler için mutlaka izlenilmesi gereken bir film. Çekmiş olduğu dizi filmlerle bu alanın hakimi olduğunu kanıtlayan Steven Spielberg’in Nazi zulmüne maruz kalmış olan Yahudilerin dramını konu aldığı film, siyah-beyaz çekilmiş olmasının da verdiği etki ile izleyicisini koltuğuna adeta çiviliyor.

Schindler'in Listesi (Schindler's List)

Das Boot

Pek çoklarının listesine bile girmeyecek olan film bizce hak ettiği övgüyü daha almış değil. Sıradan oyuncularla çekilen ve yönetmenliğini Wolfgang Petersen’in yaptığı film iyi bir savaş filmi olması için illa çok büyük bütçeler ayırmak gerekmediğini başarıyla gösteriyor. Tamamına yakını 2. Dünya Savaşı esnasında bir Alman denizaltısında geçen filmde, savaş psikolojisinin ne menem birşey olduğunu görüyorsunuz. Film, “Hiçbir savaşın kazananı yoktur” sözünü bir de sıradan askerlerin gözünden görmek için birebir.

Das Boot

Cesur Yürek (Brave Heart)

İngiliz – İskoç mücadelesinde otaya çıkmış olan bir efsaneyi anlatıyor film. Mel Gibson hem yazıp hem de yönettiği filmde (Aynı Vatansever(Patriot)’de olduğu gibi) adeta bu türün adamı olduğunu kanıtlıyor ve ortaya mükemmel bir oyunculuk ve kurgu çıkıyor. Film her ne kadar pek çok klişe barındırsa da müzik, kostüm, sinematografi ve oyunculuk açısından tebriği hak ediyor.

Cesur Yürek (Braveheart)

Hotel Ruanda (Hotel Rwanda)

Bu filme bir savaş filmi demek yerine “iç savaş filmi” demek daha doğru olacaktır. 1994 yılında, küçük Orta Afrika ülkesi Ruanda’da yaşanan katliamı konu alan film iki kabile arasında gerçekleşen bir iç savaşı gerçeğine çok yakın bir biçimde ele alıyor. İster film niyetiyle izleyin isterseniz belgesel niyetiyle… Filmdeki dehşeti tarif etmesi açısından konusunu şöyle özetleyelim; “Hotel Ruanda”, 100 gün içinde neredeyse hiç ateşli silah kullanılmadan katledilen 1.000.000 insanın hikayesi…

Hotel Ruanda

Bizim seçtiklerimiz bunlar IMDB’den derlediğimiz kaliteli savaş filmlerinin listesini aşağıda bulabilirsiniz:

  1. Apocalypse Now
  2. Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak)
  3. Lawrence of Arabia
  4. The Pianist (Piyanist)
  5. La vita è bella (Hayat Güzeldir)
  6. The Great Dictator
  7. Casablanca
  8. The Bridge on the River Kwai (Kawai Köprüsü)
  9. Der Untergang (Çöküş)
  10. Full Metal Jacket

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*