Aflatoksin Nedir, Nasıl Anlaşılır ?

Aflatoksin sağlığa zararlı ve zehirli bir maddedir. Özellikle basında Aflatoksin, ihracat yapılan yemiş türü kuru gıdaların çeşitli ülkelerden Aflatoksin seviyesinin yüksek olması nedeniyle geri dönmesi sonucu yer alır. Bu nedenle sıklıkla duyduğumuz bir terimdir aflatoksin. Bu nedenle bu makalemizde Aflatoksin nedir, Aflatoksin nasıl anlaşılır, zararlı mıdır, zararları nelerdir, oluşumu nasıl önlenebilir gibi konulardan bahsedecğiz.

Aflatoksin Nedir

Tahıl ve yemlerde ve de diğer  kuru yiyeceklerde nemin artması ve ısıya bağlı olarak, mantarlar çoğalarak küf zehiri denilen zararlı bir zehirli toksik madde üretirler. Bu zehirli maddelerden en dikkate değer olanıAflatoksin’dir.  Aflatoksinler genel olarak kuvvetli zehir ve kanserojen maddelerdir.

Küf, yiyecek üstünde pamukcuk şeklinde yapılar oluşturarak ürerler. Bazen bu üreme gözle görülmeyen ürünün iç kısımlarında da gerçekleşebilir. Bu nedenle Aflatoksinin gözle tespit edilmesi zordur.

Dışardan küf görünen besinlerde, küflü kısmın alınarak diğer kısımlarının yenmesi de bu nedenle sakıncalıdır. Çünkü gıda ürününün iç kısımlarında da zehirli aflatoksinler bulunabilir.

Aflatoksinin Zararları

aflatoksin

aflatoksin içeren kuru incir görüntüsü

Aflatoksin insan sağlığına zararlarıdır. Ancak zararını hemen belli etmez. Uzun süreli aflatoksin içeren besinlerle beslendiğinde insanda çeşitli kanser türlerine yol açar. Özellike Karaciğer insanda aflatoksinden en çok etkilenen organdır. Kuru gıdaların marketlerde satışı yapılmadan önce mutlaka aflatoksin seviyesi ölçülmeli ve insan sağlığına zararı bulunan seviyelerin üzerinde toksine sahip olanlar imha edilmeldir.

Ancak ne yazık ki ülkemizde dış piyasaya satılan yani ihraç edilen ürünlerde aflatoksin kontrolü sıkı bir şekilde yapılırken, iç piyasada satılan ürünlerde bu denetim her zaman yapılmayabilmektedir.

Aflatoksin hangi besin ve gıdalarda bulunur

  • Fındık
  • Yer fıstığı ve antep fıstığı
  • Kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısı
  • Kırmızı biber, pul biber, karabiber
  • Süt ve peynir
  • Çay
Aflatoksin nasıl anlaşılır

Aflatoksin labaratuvar ortamında analiz ve test yapılarak anlaşılır. Ancak kuru incir gibi ürünlerde karanlık odada besin mor ışık altına tutularak gözle alfatoksin tespiti yapılabilmesi de mümkündür.

Sonuç olarak Aflatoksin bitkileri kuruturken nezih ortamlarda, nemden uzak bir şekilde kurallarına uyarak ve dikkat edilerek kurutma işlemi yapılırsa üremez. Bu nedenle kurutma işlemi hassasiyetle yapılmalıdır.

İnsan sağlığı açısından ise açıkta satılan her kuru besini almamakta fayda vardır. Güvenilen markalara ya da güvenilen üreticiler tarafından satılan ürünler tercih edilmeldir. Ülkemizdeki karaciğer kanserinin başlıca sebebinin aflatoksin olduğu düşünülmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*