Diego Rivera Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Diego Rivera ünlü Meksika’lı ressamdır. Aynı zamanda Frida Kahlo’nun kocasıdır Diego Rivera dersek herhalde daha bir şekillenir insanın aklında kim olduğu ve hayatı. Çünkü Frida Kahlo özellikle sinema filmiyle Türkiye’de oldukça bilinen bir isimdir. Ünlü ressam Rivera, 8 Aralık 1886’da doğmuştur. Ve doğum gününü Google’da unutmayıp, bir logo yani Doodle tasarlamıştır doğum günü anısına. Ölüm tarihi 24 Kasım 1957’dir. Diego eğitiminin bir kısmını Mexico City’de aldı, daha sonraları ise İspanya ve Paris’te yaşadı. Orada Pablo Picasso ile de arkadaşlık yaptı. 

Diego Rivera duvar resmi ve fresk alanında öncü isimlerdendir. Fresk nedir derseniz, Fresk; kireçli su içine madenî toz boyaları karıştırarak yaş sıva üzerine içirmek suretiyle uygulanan boyama tarzı ve bu tarzda yapılan büyük boyutlu duvar resmidir.

Eserleri Amerika ve Latin Amerika’da Fresk sanatının tekrardan canlanmasına ve bilinmesine neden olmuştur.

Diego Rivera


Diego Rivera Eserleri

Bir yorum

  1. Muhammed Taşkesenligil

    Elif Şafak’ ın iskender eseri tam bir sanatsal deha!.. bir eser bu kadar güzel nasıl kurgulanır.? bir yandan fırat yakınlarında bir köyde geçyor, diğer yanda İngiltere’de.. iki farklı roman gibi duruyor ancak o kadar güzel bağlantılarla birbiri içerisine geçirilmişki olaylar, bunların şaşkınlığı karşısında insan o kitabın dünyasından çıkmak istemiyor. Soluk soluğa okudum, bir çırpıda bitirdim. Romanda acı, hüzün, kader mağdurları o kadar gri bir tonda anlatılıyor ki insan çoğu yerde göz bebeklerinde titreyip göz pınarlarından aşağıya yuvarlanan yaşlara brtürlü hakim olamıyor.. özellikle vicdan azabı baştan sona çok başarılı bir şekilde işlenmiş. İskender annesini öldürdüğünü sanır ancak annesinin ikizi yani teyzesini öldürmüştür. Ancak bunu hapisteyken esmadan yani kızkardeşinden öğrenir. yıllar yılı vijdan azaplarıyla geçer günleri hapiste, ancak orda zişan adında bir bilgeyle karşılaşınca vurdumduymaz ve hayatı ciddiye almayan İskender hayatı öğrenmiştir artık. Bu eserde mutluluk diye bir kavram yok, bu açıdan ben biraz Dostoyevskinin acı ve ızdırap dolu eserlerine benzettim. Aslında yazılacak o kadar çok şey varki ancak bunları yazıp okumayan arkadaşlarımıza haksızlık yapmak istemiyorum. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim sevgilerle Muhammed Taşkesenligil

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*