Üniversiteye Girişte Katsayı Kalktı

Katsayı farkı kalktı mı, kalkacak mı, kalkıyor mu derken uzun yıllardır devam eden katsayı sorunu sonunda çözüldü. YÖK Genel Kurulu’nun 1 Aralık 2012 tarihinde almış olduğu kararla üniversiteye girşte uygulanan katsayı farkı uygulaması kaldırıldı. Konunun ayrıntıları yazımızda…

Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplanan YÖK Genel Kurulundan birçokları için sürpriz niteliğinde olan bir karar çıktı. Uzun yıllardır devam eden ve özellikle 28 Şubat sürecinde İmam-Hatip liselerini engellemeye yönelik bir formül olarak geliştirildiği öne sürülen katsayı uygulaması kaldırıldı. Bu karar İmam-Hatip liseleri dışında tüm meslek liselerinin de alanları ile ilgili olmayanlar dahil istedikleri lisans bölümlerine gitmelerine olanak tanıyor. Karar aynı zamanda sözel, sayısal ve eşit ağırlık olarak ayrılan bölümlerin kendi bölümleri dışında tercih yapmaları durumunda puanlarının kırıldığı uygulamayı da kaldırıyor.YÖK Genel Kurulu daha önce de benzer nitelikte kararlar almış fakat bu kararlar Danıştay tarafından iptal edilmişti. Eskiden çok açık olan fark YÖK’ün son uygulamalarıyla iyice düşürülmüştü. Yeni sistemde öğrencilerin okul derslerindeki başarılarına göre belirlenen Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı tercih ettikleri bölümden bağımsız olarak 0,12 ile çarpılacak.

YÖK'ün almış olduğu katsayı kararı uzun zamandan beri devam eden bir sürecin son halkasını oluşturuyor

Bu seneki ÖSYS’de geçerli olacak olan uygulama öğrencilerin istedikleri bölümleri tercih edebilme özgürlüğüne kavuşması sebebiyle genel olarak olumlu tepkiler aldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*